Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Eksperci: Ocena prac uczniów staje się niemożliwa

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Wobec rozwoju sztucznej inteligencji ocenianie prac zadawanych uczniom i studentom staje się „praktycznie niemożliwym zadaniem” – ostrzegli w piątek brytyjscy eksperci od edukacji. Jak podkreślają, w tej sytuacji egzaminy będą bardziej istotną kwestią niż do tej pory.

„Ryzyko plagiatu zawsze w jakimś stopniu istniało, zwłaszcza w przypadku prac zadawanych do napisania, ale ustalenie, czy uczeń sam stworzył pracę, którą przedstawił, stało się teraz praktycznie niemożliwym zadaniem dla nauczycieli, dyrektorów i komisji egzaminacyjnych” – ostrzegł edukacyjny think-tank EDSK. Dodał, że wraz z dostępnością coraz lepszych systemów sztucznej inteligencji prace zaliczeniowe stają się coraz mniej wiarygodną podstawą do oceny uczniów.

REKLAMA

Z kolei Jo Saxton, dyrektor Ofqual, urzędu odpowiedzialnego za egzaminy i testy w szkołach, powiedziała, że ChatGPT uczynił tradycyjne egzaminy „ważniejszymi niż kiedykolwiek”.

W Wielkiej Brytanii trwa debata na temat zmian formuły wystawiania ocen na koniec nauki w gimnazjach i liceach, co jest pokłosiem mniemanej pandemii Covid-19, która uniemożliwiła przeprowadzenie normalnych egzaminów. Jednak do tej pory dyskusja szła raczej w kierunku zmniejszenia roli egzaminów końcowych i zwiększenia znaczenia prac pisanych przez uczniów w trakcie roku szkolnego.

Tom Richmond, dyrektor EDSK i były doradca w ministerstwie edukacji, powiedział, że ChatGPT podważył argumenty na rzecz większego wykorzystania prac zaliczeniowych w ocenie końcowej. – Doprowadziłoby to do powszechnych nadużyć i znacznie zmniejszyło uczciwość końcowych ocen – wskazał.

Jak zwraca uwagę stacja Sky News, ChatGPT został już zakazany przez szkoły w Nowym Jorku oraz uniwersytety w Japonii w związku z obawami, że uczniowie bądź studenci mogą „prosić go”, aby napisał za nich prace.

REKLAMA