Rosja rozmieści broń nuklearną na Białorusi. Magazyn będzie gotowy do lipca

Władimir Putin Źródło: EPA/SERGEY GUNEEVSPUTNIK/KREMLIN / POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA.
Władimir Putin Źródło: EPA/SERGEY GUNEEVSPUTNIK/KREMLIN / POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Prezydent Włodzimierz Putin oświadczył, że Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi i nie będzie to naruszeniem układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, ponieważ amerykańska broń nuklearna już jest rozmieszczona na terytoriach europejskich sojuszników USA.

Magazyn na rosyjską broń nuklearną na Białorusi będzie gotowy do 1 lipca. Nie wiadomo, o jakie uzbrojenie chodzi, ale mogą to być ładunki mniejszej mocy i rakiety nośne o zasięgu do 500 km.

REKLAMA

Oznaczałoby to, że zagrożone jest terytorium Polski i sąsiednich krajów.

Rosja już wyposażyła Białoruś w rakiety Iskander, zdolne do przenoszenia głowic jądrowych. Jeśli taka broń rzeczywiście pojawi się na Białorusi, będzie to oznaczało złamanie przez reżim Łukaszenki porozumienia o nierozmieszczaniu i nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, do którego Mińsk przystąpił po rozpadzie Związku Sowieckiego.

Ten krok to odpowiedź Moskwy na doniesienia, iż Wielka Brytania chce przekazać Ukrainie pociski zawierające zubożony uran, ale takie pociski nie mają nic wspólnego z bronią jądrową.

Wlk. Brytania oskarżyła prezydenta Rosji o celowe rozpowszechnianie fałszywych informacyj. Zubożony uran to produkt odpadowy procesu wzbogacania uranu. Stosuje się go w przemyśle zbrojeniowym do produkcji pocisków przeciwpancernych, bo pozwala na skuteczne przebicie pancerza czołgu.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 15-16 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA