Władze wycofują się z decyzji o opuszczeniu MTK. „Wyjaśnienie jest następstwem błędu w komentarzu”

Cyril Ramaphosa.
Cyril Ramaphosa. / foto: Wikipedia, Palácio do Planalto, CC BY 2.0
REKLAMA

Republika Południowej Afryki nie planuje wystąpienia z Międzynarodowego Trybunału Karnego, jak wcześniej sugerował prezydent Cyril Ramaphosa, poinformowało we wtorek jego biuro, powołując się na błąd w komunikacji ze strony rządzącej partii ANC – podała agencja AFP.

„Urząd prezydencki pragnie wyjaśnić, że RPA pozostaje sygnatariuszem (MTK)” – podało biuro Ramaphosy w oświadczeniu wydanym późnym wieczorem.

REKLAMA

Dodano, że „wyjaśnienie jest następstwem błędu w komentarzu poczynionym podczas briefingu medialnego zorganizowanego przez rządzący Afrykański Kongres Narodowy”.

Kilka godzin wcześniej Ramaphosa powiedział, że kierowany przez niego Afrykański Kongres Narodowy podjął decyzję o wycofaniu RPA z Międzynarodowego Trybunału Karnego, który w ubiegłym miesiącu wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

Nakaz aresztowania MTK oznacza, że władze w Pretorii, która w tym roku ma być gospodarzem szczytu bloku Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA (BRICS), musiałaby zatrzymać Putina po przyjeździe.

To nie pierwsza próba wycofania się RPA z MTK. Kraj ten próbował zrobić to w 2016 roku, kiedy na odbywający się tam szczyt Unii Afrykańskiej miał przybyć ówczesny prezydent Sudanu Omar al-Baszir, na którego MTK także wydał nakaz aresztowania za zbrodnie wojenne.

RPA odmówiła aresztowania al-Baszira, a kontrowersyjna decyzja o wycofaniu się z MTK została cofnięta, gdy sąd krajowy orzekł, że takie posunięcie byłoby niezgodne z konstytucją.

RPA nie potępiła inwazji na Ukrainę, twierdząc, że chce pozostać neutralna i preferuje dialog w celu zakończenia wojny. Na początku tego roku przeprowadziła wspólne ćwiczenia wojskowe z Rosją i Chinami, które obserwatorzy uważają za dowód na prokremlowskie sympatie władz tego kraju.

REKLAMA