Firanki do kuchni – efektowna i praktyczna dekoracja kuchennego okna

Kuchnia może być bardzo słonecznym, jasnym pomieszczeniem, które zachęca do przebywania w nim nie tylko podczas przyrządzania i jedzenia posiłków. Okno w kuchni stanowi bardzo ważny element i może stać się nie tylko źródłem światła słonecznego, ale też ozdobą. Efekt dekoracyjny wzmocnią dobrze dobrane firany.

Firanki do kuchni

Efektowne firanki kuchenne – jakie wybrać?

Wybierając firanki kuchenne, trzeba zwracać uwagę na praktyczność zastosowanego rozwiązania i jednocześnie na jego estetykę. Firanka nie powinna być zbyt długa, mięsista czy nie przepuszczająca dużej ilości światła. Grube i wzorzyste firany nie są do końca dobrym wyborem w kuchni, bo będą wymagały naprawdę częstego prania i trudno będzie zachować ich piękny wygląd na dłużej. Chodzi o to, że w kuchni występuje duża ekspozycja na parę wodną, opary z różnych dań, zapachy czy nawet kurz, co niestety występuje niezależnie od częstotliwości sprzątania.

Modne firany do kuchni można obejrzeć w sklepie internetowym – duży wybór dostępny jest np. tutaj https://www.eurofirany.com.pl/sklep-online/firany-do-kuchni-1120. Przykłady pomogą zdecydować się na jeden ze stylowych wzorów, które odmienią starszą i nieciekawą kuchnię. W zdecydowanej większości oferowane są krótkie firanki, bo są one bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zwiewne, eleganckie klasyczne firany lepiej powiesić np. w salonie, bo tam nie będą narażone na częste odsuwanie oraz możliwość łatwego zabrudzenia.

Firany kuchenne – co warto powiesić w oknie?

Gotowe firanki w kuchni mają często proste wzory, można spotkać np. kształty geometryczne lub coś nawiązującego do kulinariów – owoce, warzywa. Są przeważnie na tyle krótkie, że dekorują okno, wpływają na ilość światła przepuszczanego do wewnątrz, ale cała dolna część okna pozostaje do wykorzystania. Można tam np. postawić doniczki z ziołami czy niektóre elementy wyposażenia, zwłaszcza te o dodatkowej funkcji ozdobnej.

Proste w formie firanki gotowe pasują do kuchni nowoczesnych, które są często zaplanowane w kwestii aranżacji i każdy element zdaje się być jednorodny. Krótka firanka to doskonałe wyjście z wielu przyczyn – jest praktyczna, spełnia swoją rolę i jednocześnie zasłani tylko część okna. Można wybrać białe firanki, które będą dawały wrażenie świeżości i czystości. Są one też najbardziej uniwersalne i podczas prania można posłużyć się środkami wybielającymi. W kuchni nowoczesnej dobrze wyglądać będą też inne kolory firan, na przykład ecru, zielony, żółty itd. w zależności od przyjętej kolorystyki. Często w kuchni firany nawiązują barwą przypominającą kolorystykę natury – wszelkie beże, odcienie ziemi, zieleń, błękit czy też barwy kwiatów.