Kierowcy, uważajcie! Liczne kontrole, nieoznakowane radiowozy. To władza szykuje podczas majówki

Dziewczyna z lusterka
Źródło: Pixabay
REKLAMA

Przed nami długi weekend majowy. Władza, po pozorem dbania o bezpieczeństwo, zapowiada wytężone działania na drogach.

W czwartek w siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego odbyła się konferencja prasowa „Bezpieczna majówka”. Udział w niej wziął wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

REKLAMA

Podczas konferencji wiceszef resortu infrastruktury Rafał Weber odnosząc się do długiego majowego weekendu zaznaczył, że ten czas będzie przez obywateli wykorzystywany do odpoczynku, a to – jak podkreślił – wiąże się z wyjazdami, które spowodują dużo większe natężenie ruchu.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Chcemy, aby w tym okresie polskie drogi były bezpieczne. Nad tym będą pracowały służby, które na co dzień odpowiadają za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Taką służbą jest m.in. Inspekcja Transportu Drogowego – mówił Weber.

Zaapelował, by kierowcy stosowali się do przepisów prawa, zachowywali się zdroworozsądkowo oraz byli dobrze przygotowani do podróży. Ponadto nie mogło zabraknąć propagandy i twierdzeń, jakoby działania władzy w zakresie dbania o bezpieczeństwo ruchu drogowego były skuteczne. Chwalił się też tym, że wzrósł taryfikator mandatów, co ocenił jako „przepisy na miarę XXI wieku”.

Liczne kontrole

O tym, jakie działania na drogach podczas majówki 2023 będzie podejmował inspektorat, mówił szef tej instytucji Alvin Gajadhur.

Wskazał, że inspektorzy podczas długiego weekendu majowego skupią się m.in. na kontroli ciężkiego transportu, ciężarówek. – Będziemy sprawdzali, czy pojazdy są sprawne technicznie, czy kierowcy są trzeźwi, wypoczęci. Tak, aby ten transport drogowy odbywał się bezpiecznie – powiedział.

Zaznaczył, że dla większego komfortu podróżujących w okresie majowego weekendu będą tradycyjne ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. 30 kwietnia oraz 2 maja będą obowiązywały w godz. 18-22, a 1 i 3 maja w godz. 8-22. Gajadhur przypomniał, że ograniczenia nie dotyczą pojazdów przewożących m.in. żywe zwierzęta, artykuły spożywcze, lekarstwa i prasę.

Szef GITD dodał, że inspektorzy będą też z wytężoną mocą kontrolować autokary. Zaapelował też do przewoźników, aby stosowali się do przepisów związanych np. z czasem pracy kierowców, a pasażerom przypomniał o konieczności bezpiecznego zachowania w autokarach, np. zapinania pasów.

Nieoznakowane pojazdy policyjne

Nie mogło zabraknąć wzmianki o fotoradarach. – One również będą dbały o to, aby było bezpiecznie. Fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości stoją w miejscach najbardziej niebezpiecznych, tam gdzie dochodziło do wypadków – twierdzi Gajadhur.

Dodał przy tym, że po trasach będą poruszały się nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory. – W tych najbardziej niebezpiecznych miejscach, tam gdzie kierowcy jeżdżą zbyt szybko i gdzie dochodzi do tragicznych wypadków – zapowiedział.

Zwrócił się też do kierowców, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości i robili przerwy w trakcie podróży. – Pamiętajmy o tym, że mamy jedno życie. Nie spieszmy się. Zdążymy dojechać nad morze, w góry. Warto, żebyśmy dojechali bezpiecznie i potem bezpiecznie z tej majówki wrócili – taką formułką zakończył konferencję szef ITD.

REKLAMA