Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. Znamy tegoroczne hasło i datę wydarzenia

Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny 2023.
Fot. Centrum Życia i Rodziny.
REKLAMA

Tegoroczny Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny odbędzie się w niedzielę 18. czerwca. Uczestnicy ogólnopolskiego wydarzenia, a także wszystkich lokalnych marszów, będą w tym roku maszerować pod wspólnym hasłem: „Dzieci Przyszłością Polski”.

„Spotkajmy się tego dnia jak najliczniej, aby wspólnie afirmować życie i rodzinę. Aby pokazać całej Polsce, że nie ma nic cenniejszego niż szczęśliwa, zdrowa rodzina, oparta na nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny otwartych na posiadanie dzieci. Ale także aby przekonywać o niezbywalnej godności każdego życia – nawet tego najmniejszego czy chorego” – podaje Centrum Życia i Rodziny, wieloletni organizator i koordynator Marszów dla Życia i Rodziny.

REKLAMA

Jak wskazano – tegoroczne – ogólnopolskie wydarzenie zaplanowano na niedzielę 18. czerwca i tradycyjnie odbędzie się ono w Warszawie. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku wszystkie Marsze przejdą pod wspólnym hasłem: „Dzieci Przyszłością Polski”.

Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację demograficzną w Polsce i fakt, że w minionym roku w naszym kraju urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. W 2022 roku w Polsce na świat przyszło zaledwie 305 tys. dzieci. Utrzymanie tego trendu będzie oznaczało, że już za ok. 80 lat, Polska będzie liczyła zaledwie 21 mln obywateli – wskazuje Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Organizatorzy podkreślają, że współczesne wzorce kulturowe zniechęcają młodych ludzi do posiadania dzieci. Poświęcenie, oddanie i rezygnacja z wielu życiowych przyjemności stają się mało atrakcyjne w zestawieniu z lansowanym przez współczesną „kulturę” wzorem życia bez zobowiązań.

„Współczesne wzorce kulturowe nie sprzyjają decyzji o potomstwie, a za to coraz częściej wiążą posiadanie dzieci jedynie z trudem wychowawczym, ogromnymi kosztami i ograniczeniami rozwoju osobistego i zawodowego. Nie wspominając już o antynatalistycznych ideologiach, zgodnie z którymi każde kolejne dziecko to śmiertelne zagrożenie dla planety” – czytamy w komunikacie Centrum Życia i Rodziny.

Organizatorzy wskazują również, że tegoroczne hasło Marszów można rozumieć także w innym kontekście – nie tylko demograficznym. „Dzieci Przyszłością Polski” może być również rozumiane jako konieczność zwrócenia uwagi na szereg niebezpieczeństw ideologicznych, a także cyfrowych, czyhających dziś na dzieci niemalże na każdym kroku. Hasło ma, wobec tego zachęcać do bycia aktywnym i świadomym rodzicem.

Centrum Życia i Rodziny zapowiada, że ogólnopolski Marsz, który odbędzie się 18. czerwca, będzie miał szereg atrakcji dla dzieci – zarówno tych najmniejszych jak i nieco starszych. Wszelkie szczegóły dotyczące Marszów dla Życia i Rodziny organizatorzy przedstawią niebawem.

Poniżej możecie Państwo obejrzeć relację z Marszu, który odbył się w zeszłym roku:

REKLAMA