„Mamy obowiązek zatrzymać Władimira Putina, gdyby znalazł się na naszym terytorium”

Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Prokurator generalny Bułgarii Iwan Geszew, który składa wizytę na Ukrainie, powiedział w piątek, że jeśli Władimir Putin przybędzie do Bułgarii, to natychmiast zostanie aresztowany – poinformowały bułgarskie media.

To pierwsze oficjalne stanowisko władz bułgarskich w sprawie wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora. Dotychczas prezydent Rumen Radew i minister sprawiedliwości Krum Zarkow odmawiali odpowiedzi na pytania w tej sprawie.

REKLAMA

„Bułgaria, jak wszystkie kraje, które należą do MTK, ma obowiązek zatrzymać Władimira Putina, gdyby znalazł się na jej terytorium i przekazać go Trybunałowi. W tej sprawie bułgarskie stanowisko jest kategoryczne” – powiedział Geszew.

Prokurator generalny odwiedził Buczę i Borodziankę w pobliżu Kijowa, gdzie Rosjanie na wiosnę 2022 roku dopuścili się masowych zbrodni na ludności cywilnej.

Geszew podpisał memorandum o współpracy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem. Uzgodniono wspólne badanie zbrodni wojennych i ludobójstwa dokonywanych przez wojska rosyjskie na okupowanych terenach Ukrainy.

REKLAMA