Policja szykuje kierowcom majówkowe „atrakcje”

Polak zamordowany we Włoszech.
Policja na sygnale - zdj. ilustracyjne. Fot. Max Fleischmann/Unsplash
REKLAMA

W długi majowy weekend każdego dnia na drogi wyjedzie średnio 4,5 tys. policjantów, w tym policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze – zapowiada policja.

Działania te policja nazywa „dbaniem o bezpieczeństwo uczestników ruchu”. Oprócz licznych kontroli prędkości, funkcjonariusze zapowiadają sprawdzanie stanu trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci.

REKLAMA

Policjanci „będą także reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów, motocyklistów” – zapowiada nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

„Jednocześnie informujemy, że 30 kwietnia i 2 maja br. od godz. 18 do 22 oraz 1 i 3 maja br. od godz. 8 do 22, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu” – dodał nadkomisarz Robert Opas.

Wypadki w majówkę

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS (POBR) wynika, że majówka na drogach pod względem bezpieczeństwa nie różni się od pozostałych długich weekendów, a średnia liczba wypadków i ofiar jest nawet niższa od średnich wartości dla wszystkich weekendów w latach 2018-2022.

Z analiz POBR wynika, że w latach 2018-2021 w czasie majowych weekendów dochodziło średnio dziennie do 51 wypadków drogowych, w których ginęło średnio w ciągu dnia pięć osób, a 63 osoby odnosiły obrażenia. Dla porównania w czasie zwykłego weekendu w ciągu jednego dnia dochodziło do 62 wypadków drogowych, w których ginęło siedem osób, a 77 osób odnosiło obrażenia.

„Należy zwrócić uwagę, że najwięcej wypadków w majówkę zdarza się podczas dobrych warunków atmosferycznych (78 proc.), za dnia (83 proc.) i przy suchej nawierzchni (84 proc.). Gros z nich ma miejsce w obszarach zabudowanych (64 proc.), ale poza obszarami zabudowanymi (36 proc.) są one znacznie poważniejsze w skutkach (20 ofiar śmiertelnych na każde 100 wypadków). Dla porównania w obszarach zabudowanych to pięć ofiar śmiertelnych na 100 wypadków” – przekazała Anna Zielińska z POBR.

Dodała, że większość zdarzeń drogowych wydarza się na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych (85 proc.). Z kolei do najcięższych w skutkach wypadków dochodzi nocą i z udziałem kierujących pod wpływem alkoholu (21 ofiar śmiertelne na 100 wypadków).

Zaznaczyła, że przy planowaniu wyjazdu należy pamiętać, że najtrudniejsze warunki i największe zagrożenie występuje zwykle w dzień poprzedzający weekend, czyli w piątek – średnio 82 wypadki.

Z policyjnych statystyk wynika, że podczas ubiegłorocznego majowego weekendu doszło do 348 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 389 zostało rannych. Policjanci zatrzymali ponad 1,8 tys. nietrzeźwych kierujących. Rok wcześniej doszło do 320 wypadków, w których zginęło 31 osób, a 375 zostało rannych. Zatrzymano ponad 1,7 tys. nietrzeźwych kierujących.

Majówka. Co najchętniej wrzucamy na ruszt? Biedronka UJAWNIA nasze zakupy

REKLAMA