Żaluzje drewniane czy bambusowe – które lepiej pasują do wnętrza boho i japandi?

Dwa wnętrzarskie style – boho i japandi – chociaż inspirują się naturą, są od siebie zupełnie różne. Pierwszy stawia na różnorodność, luz i odrobinę szaleństwa, natomiast drugi zwraca się w stronę równowagi, prostoty i spokoju domowego ogniska. Do każdego można dobrać odpowiednie żaluzje, które podkreślą nietuzinkowy klimat. Podpowiadamy, na które się zdecydować.

Żaluzje drewniane

Czym charakteryzuje się styl boho i japandi?

Styl boho, pochodzący od słowa bohema, ma swoje początki w XIX wieku i jest popularny do dziś. To idealny wybór dla osób, które zarówno w życiu, jak i w urządzaniu swojego domu nie lubią trzymać się sztywnych reguł. Cenią sobie wolność, różnorodność i otaczanie się przedmiotami, które mają dla nich wyjątkowe znaczenie – mogą to być pamiątki z wyjazdów czy nietuzinkowe meble lub rękodzieło.

Jakie są cechy charakterystyczne dla stylu boho?

• Różnorodność tkanin – charakterystyczne jest łączenie mięsistych tkanin z surowym lnem czy bawełną. Mile widziane są także frędzle i hafty.
• Mieszanie deseni – np. etniczne ornamenty zestawia się z motywami roślinnymi.
• Meble z duszą – meble wykonane głównie z drewna mogą nawiązywać stylistyką do klimatu wschodu.
• Dodatki z naturalnych materiałów – dekoracje wnętrz wykonane np. z rattanu, papieru, wikliny, ceramiki oraz szkła.
• Kolorystyka inspirowana naturą – zazwyczaj stawia się na stonowane, jasne barwy, ale można też wprowadzać mocniejsze akcenty kolorystyczne.

Japandi to dość nowy styl – powstał z połączenia stylistyki japońskiej oraz skandynawskiej. Wbrew pozorom obie mają ze sobą wiele wspólnego, a japandi łączy w sobie najważniejsze cechy każdej z nich: skandynawski pragmatyzm oraz japoński minimalizm. W tych wnętrzach unika się przeładowania meblami, ozdobami czy zdobieniami. Chodzi przede wszystkim o zachowanie harmonii i domowego ciepłego klimatu. Japandi skierowany jest do osób, które cenią sobie spokój i prostotę, idąc przez życie bez pośpiechu i doceniając każdą chwilę.

Czym charakteryzuje się styl japandi?

• Proste tkaniny – surowa bawełna i len są zestawiane czasem z ciepłymi, przytulnymi materiałami.
• Naturalne materiały – w aranżacjach dominują głównie drewno, kamień, glina, rattan i rafia.
• Proste meble – funkcjonalne i proste w formie bez zbędnych ozdób i wyszukanych detali, ewentualnie z subtelnym motywem np. z plecionki.
• Minimalistyczne dodatki – proste lustra, dywany w stonowanych barwach, drewniane lampy z rattanowym abażurem lub szklanym kloszem, rośliny, delikatne dekoracje z dmuchanego szkła, gliniana „nieidealna” ceramika.
• Stonowana kolorystyka – dominują naturalne barwy: beże, jasne brązy, zielenie, złamane i ciepłe odcienie bieli.

Wnętrza boho i japandi – jakie żaluzje wybrać?

Jeśli chodzi o styl boho, to jest on takim miksem form i deseni, że dobrze będą do niego pasowały zarówno żaluzje bambusowe, jak i drewniane. Ich rodzaj oraz kolorystykę najlepiej dobrać do własnych upodobań, pamiętając o uwzględnieniu tego, jak wygląda dany pokój. Jasne wnętrza i naturalne dodatki będą znakomitym towarzystwem dla kremowych, szarych czy białych żaluzji. Jeżeli we wnętrzu dominują np. ciemniejsze mahoniowe meble w stylu kolonialnym, to można zdecydować się na żaluzje w odcieniach brązu zbliżonych do tonu mebli. Drewniane i bambusowe żaluzje w wielu kolorach znajdziesz na stronie polskiego producenta Clicky.

Żaluzje Drewniane

Żaluzje Drewniane 25 mm FLIP Hibiskus

Bambus jest drewnem bardziej egzotycznym, więc do wnętrz urządzonych w stylu japandi pasują raczej klasyczne, drewniane żaluzje. W tym nurcie stawia się na elegancką prostotę i surowe materiały takie jak lite drewno czy kamień i można się tym sugerować, przy wybieraniu koloru. Odcień dopasuj też do tonacji mebli i dodatków.

Jasne drewniane żaluzje

Jasne drewniane żaluzje pasują do wnętrz w stonowanych barwach

Podsumowanie

Znasz już charakterystykę obu stylów wnętrzarskich, więc łatwiej będzie Ci zdecydować, czy wybrać żaluzje drewniane, czy bambusowe. Pamiętaj, że Twoje mieszkanie to nie pokazowe wnętrze z katalogu, więc nie musisz sztywno trzymać się żadnych wytycznych. Urządź swoje cztery kąty po swojemu!