„Poprawa prawa pracy”. Od 1 maja sami będą sobie wystawiać zwolnienia lekarskie

W Portugalii każdy będzie mógł sobie sam wystawić zwolnienie. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
W Portugalii każdy będzie mógł sobie sam wystawić zwolnienie. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Zgodnie z ustawą przyjętą jeszcze w lutym przez parlament Portugalii o „poprawie prawa pracy”, zatrudniony powyżej 16 roku życia może sam sobie wystawić zwolnienie w przypadku choroby. Przepis ma m.in. odciążyć pracę lekarzy rodzinnych, do tej pory jedynych uprawnionych do wystawiania zwolnień lekarskich.

Przepis wszedł w życie 1 maja. Portugalczycy mogą zwolnić się z pracy na okres do trzech dni, na podstawie zwykłego „oświadczenia” o chorobie. Oświadczenie można złożyć przez Internet lub telefon. Nie będzie się to wiązało z żadnymi kosztami dla państwa ani pracodawcy, ponieważ jest to maksymalny chorobowego, za który i tak nie płaci miejscowy ZUS.

REKLAMA

Skorzystanie z autodeklaracji chorobowego ograniczono do dwóch krótkoterminowych zwolnień na rok. Pracownik składa jednak taką deklarację pod przysięgą na stronie internetowej krajowej służby zdrowia (SNS).

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Portugalskie Ministerstwo Zdrowia szacuje, że co roku zgłaszanych jest około 600 000 zwolnień krótkoterminowych, które są wystawiane po konsultacji z lekarzami rodzinnymi. Nowy środek ma ich odciążyć.

Reforma Kodeksu pracy przewiduje dziesiątki innych rozwiązań, takich jak wydłużenie sytuacji dopuszczających telepracę czy podwyższenie wysokości odpraw wypłacanych pracownikom.

REKLAMA