Eko-terroryści zablokowali ulice w centrum Wiednia. „Ku niezadowoleniu wielu osób” [VIDEO]

Kadr z protestu w Austrii.
Kadr z protestu w Austrii. / foto: screen Twitter
REKLAMA

Zapowiadana na maj przez eko-terrorystów z ruchu Ostatnie Pokolenie (Letzte Generation) trzytygodniowa fala protestów rozpoczęła się we wtorek o godz. 8 rano w centrum Wiednia od blokowania ulic – podał portal austriackiego dziennika „Kronen Zeitung”.

Eko-terroryści zablokowali ulice w kilku miejscach stolicy Austrii, m.in. na Ringu oraz przy stacji metra Waehringerstrasse. Napisy na transparentach głosiły: „Pędzimy do klimatycznego piekła!”.

REKLAMA

Uczestnicy protestów siadali na ulicach, kilku z nich użyło kleju „ku niezadowoleniu wielu osób, które po długim weekendzie jechały rano do pracy” – opisuje „Kronen Zeitung”.

Blokady spowodowały tworzenie się korków na ulicach, uniemożliwiły też ruch tramwajów na wielu trasach. Policja usunęła demonstrantów po godzinie protestu, zatrzymano w sumie ok. 15 osób.

Funkcjonariusze zaapelowali do osób postronnych o „niepodejmowanie żadnych działań przeciwko aktywistom na własną rękę”, aby nie „narazić się w pewnych okolicznościach na sankcje karne lub administracyjne”.

Aktywiści Ostatniego Pokolenia już w kwietniu zapowiedzieli, że od 2 maja będą prowadzić „falę akcji zakłócających” na terenie Wiednia. Akcja ta przewidziana jest na co najmniej trzy tygodnie. Przypomnieli swoje główne postulaty: „TAK dla 100 km/h na autostradach, NIE dla szczelinowania w Austrii!”.

Jak podkreśla „Kronen Zeitung”, aktywiści Ostatniego Pokolenia w swoich akcjach sięgali już po różne radykalne formy protestu, takie jak przyklejanie się do ulic czy „polewanie zupą słynnych obrazów”. Zakłócili także tegoroczny maraton wiedeński.

REKLAMA