ETPC nakazał, by Bułgaria wypłaciła byłemu carowi tego kraju ponad 1,5 miliona euro

Symeon Sakskoburggotski. Foto: wikimedia/Grey Geezer
Symeon Sakskoburggotski. Foto: wikimedia/Grey Geezer
REKLAMA

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Sofii wypłacenie byłemu carowi Bułgarii 1,63 mln euro odszkodowania. Były car Bułgarii Symeon Sakskoburggotski w latach 2001-2005 r. pełnił urząd premiera kraju, a teraz wygrał proces z państwem. Jest jedynym monarchą, któremu władzę, chociaż na krótko, przywróciła… demokracja.

Państwo ma wypłacić Symeonowi i jego siostrze 1,63 mln euro odszkodowania za to, że uniemożliwiło im korzystania z ich majątków. Proces toczył się od… 2009 roku. W 2021 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) orzekł, że Bułgaria naruszyła prawa majątkowe rodziny, wprowadzając moratorium na komercyjne użytkowanie odzyskanych kilka lat wcześniej przez Sakskoburggotskich lasów w górach Riła na południu Bułgarii.

REKLAMA

2 maja podano sumę odszkodowania, a Trybunał nakazał również zniesienie moratorium. Według ETPC naruszone zostało również prawo byłego cara i jego siostry Marii Luizy Bułgarskiej do sprawiedliwego procesu w kraju. Decyzję o moratorium na użytkowanie lasów przyjął parlament i Symeon oraz jego siostra nie mogli skarżyć jej przed sądem.

Moratorium wprowadzono w 2009 r., tuż po objęciu władzy przez partię ówczesnego premiera Bojko Borisowa GERB, na podstawie informacji, że Symeon Sakskoburggotski jako premier wykorzystywał swoje stanowisko służbowe dla przyspieszenia procedury odzyskania lasów.

Były car i jego siostra odzyskali majątki po swym ojcu carze Borysie III w 1998 r., kiedy bułgarski Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją ustawę z 1946 r. o nacjonalizacji majątków rodziny carskiej. Trybunał wydał ogólne orzeczenie, a Symeon odzyskiwał majątki na mocy oddzielnych wyroków sądowych, które w większości zapadały w latach 2001-2005, kiedy był on premierem.

Symeon i jego siostra odzyskali wówczas pałac Wrana pod Sofią i kilka dworków, jednak wyroki w tych sprawach zostały zaskarżone przez państwo bułgarskie i wciąż stanowią przedmiot sporu sądowego.

Symeon II panował jako car Bułgarii w latach 1943-1946 po nagłej śmierci swojego ojca cara Borysa III. Symeon był małoletni, w związku z czym faktyczna władza spoczywała w rękach rady regentów. W 1946 r. reżim komunistyczny obalił monarchię w Bułgarii, a Symeon wyjechał z kraju wraz z matką i siostrą.

Źródło: Ewgenia Manołowa – PAP

REKLAMA