MSW chce radykalnego zwiększenia kar za faszyzm i szerzenie „fake-newsów”

Minister Spraw Wewnętrznych Chorwacji Davor Božinović.
Minister Spraw Wewnętrznych Chorwacji Davor Božinović. / foto: domena publiczna
REKLAMA

Ministerstwo spraw wewnętrznych Chorwacji ogłosiło projekt zwiększenia kar za niektóre wykroczenia, w tym za prezentowanie symboli faszystowskich ustaszy, kwalifikowane jako wzywanie do nienawiści – i wezwało parlament do rozpatrzenia projektu w trybie pilnym.

Mandaty będą mogły osiągnąć nawet 23-krotność obecnych maksymalnych kar za dane wykroczenie. Resort zaznaczył, że drastyczne podniesienie kar ma ostatecznie rozwiązać problem prezentowania zakazanych symboli, gdyż Chorwacki Ruch Rewolucyjny Ustaszy był podczas II wojny światowej sojusznikiem nazistowskich Niemiec i odpowiadał za śmierć setek tysięcy osób – głównie Serbów, Żydów i lewicowców zamieszkujących tereny przedwojennego Królestwa Jugosławii.

REKLAMA

Mandaty za prezentowanie symboli nienawiści wynoszą obecnie najczęściej od 25 do 150 euro. Zgodnie z projektem ministerstwa, minimalną wysokością kary będzie 700 euro, a maksymalną – 4 tys. euro.

Takimi karami będą również zagrożone wykroczenia takie jak szerzenie fake-newsów czy obrażanie funkcjonariuszy publicznych.

Za podżeganie dziecka do popełnienia przestępstwa, organizowanie prostytucji czy gier hazardowych oraz bójkę w miejscu publicznym będzie natomiast grozić kara w wysokości od 300 do 2 tys. euro.

Mandat wynoszący 4 tys. euro będzie stanowić niemal czterokrotność chorwackiego średniego wynagrodzenia.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 17-18 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA