Które państwa czują się częścią Europy Środkowej? [SONDAŻ]

Mapa Europy na globusie. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Mapa Europy na globusie. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA

Europa Środkowa to region pomiędzy Republiką Federalną Niemiec a były Republikami Związku Radzieckiego. Choć w tym pasie leży wiele państw, to nie wszystkie utożsamiają się z tym regionem.

Ankieterzy przepytali respondentów z 10 europejskich państw leżących w Europie Środkowej, czy uważają, że ich ojczyzny należą do tego właśnie regionu.

REKLAMA

Odpowiedzi mogą być dla wielu zaskakujące. Otóż największą świadomość tego, że ich państwo należy do Europy Środkowej, mają Austriacy, choć zapewne duża część Polaków przyporządkowałaby Austrię do Europy Zachodniej.

Mimo to 77 proc. Austriaków utożsamia się z regionem Europy Środkowej. Za środkowoeuropejczyków uważają się jeszcze obywatel 5. państw z regionu: 68 proc. Czechów, 65 proc. Słowaków, 63 proc. Polaków, 55 proc. Węgrów i 52 proc. Słoweńców.

64 proc. Austriaków uważa, że ich państwo jest bardziej środkowoeuropejskie niż zachodnioeuropejskie. W Czechach w zestawieniu Europy Środkowej z Europą Zachodnią tą pierwszą jako swój region ojczysty wybrało 53 proc. respondentów, w Polsce 47 proc., a na Słowacji 45 proc..

Na Węgrzech 32 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich państwo jest bardziej środkowoeuropejskie niż wschodnioeuropejskie. Dodatkowo 8 proc. Węgrów i 28 proc. Słoweńców utożsamia swoje państwa z regionem Bałkanów.

Duża część obywateli państw Europy Środkowej nie utożsami się z tym regionem. Przynależność do Europy Środkowej odczuwa jedynie 26 proc. Chorwatów i 11 proc. Serbów. Jeszcze „gorzej” jest w Rumunii, gdzie z Europą Środkową utożsamia się zaledwie 9 proc. ludności i Bułgarii, gdzie przynależność do regionu odczuwa jedynie 5 proc. obywateli.

Obywatele Serbii (75 proc.), Bułgarii (50 proc.), jak i Chorwacji (36 proc.) czują się przede wszystkim częścią Bałkanów. Natomiast Rumunii utożsamiają się w 57 proc. z Europą Wschodnią.

Badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone w 10 krajach regionu Europy Środkowej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Węgrzech, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Polsce. Dane zostały zebrane między 20 lutego a 10 marca 2023 r. Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie (osobiście w Serbii) z udziałem 1000 respondentów w każdym kraju na reprezentatywnej próbie dobranej pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

REKLAMA