Portugalia wysyła okręt naprzeciw Rosjanom

Flagi Portugalii i Rosji. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA

Armia Portugalii wysłała na początku maja na Ocean Atlantycki okręt w celu obserwacji przemieszczających się w sąsiedztwie jej wód terytorialnych dwóch jednostek rosyjskiej floty wojennej, poinformowały w sobotę portugalskie media.

Jak sprecyzowała w komunikacie portugalska marynarka wojenna, monitoring przemieszczających się wzdłuż wybrzeża Portugalii kontynentalnej rosyjskich okrętów przeprowadziła fregata „D. Francisco de Almeida”.

REKLAMA

Jej misja, jak dodano, dotyczyła obserwacji jednostek naukowo-badawczych należących do floty wojennej Rosji. Sprecyzowano, że chodzi o okręty „Profesor Łogaczew” i „Akademik Karpinskij”.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Portugalskie Radio Observador przypomniało, że to kolejna “wizyta” w pobliżu zachodniego wybrzeża Portugalii jednostek należących do rosyjskiej armii.

Lizbońska rozgłośnia odnotowała, że w ostatnich miesiącach nasiliła się obecność rosyjskich okrętów floty wojennej w sąsiedztwie wód terytorialnych Portugalii. Wskazała, że ma to związek z narastającym konfliktem między NATO a Rosją po jej inwazji na Ukrainę.

Powołując się na przedstawiciela Akademii Wojskowej w Lizbonie Observador podał, że większość krążących u brzegów Portugalii rosyjskich okrętów to tzw. jednostki naukowo-badawcze, które określił mianem “szpiegowskich”.

Sprecyzował, że zbierają one prawdopodobnie dane dotyczące biegnących na dnie Oceanu Atlantyckiego linii telekomunikacyjnych, służących m.in. do funkcjonowania internetu.

REKLAMA