Blisko 4 mln Ukraińców objętych ochroną w UE. Gdzie najwięcej?

Brama Brandenburska w Berlinie podświetlona w kolorach ukraińskiej flagi Źródło: EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA.
Brama Brandenburska w Berlinie podświetlona w kolorach ukraińskiej flagi Źródło: EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Pod koniec marca 2023 roku z ochrony tymczasowej w państwach Unii Europejskiej korzystało 3,9 mln obywateli Ukrainy. W którym państwie schroniło się najwięcej Ukraińców?

Najwięcej obywateli Ukrainy, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę po zbrodniczej napaści Federacji Rosyjskiej, uzyskało ochronę tymczasową w Republice Federalnej Niemiec. W RFN schroniło się aż 1,068 mln osób, co stanowi 27 proc. całości.

REKLAMA

Drugi państwem, które zaoferowało uciekających Ukraińcom ochronę tymczasową, była oczywiście Rzeczpospolita Polska. W Polsce schroniło się blisko 976,6 tys. osób, co stanowi 25 proc. wszystkich.

Na trzecim miejscu znalazła się Republika Czeska. U naszych południowych sąsiadów tymczasowe schronienie uzyskał 325,2 tys. Ukraińców, czyli 8 proc. całości.

„W porównaniu z końcem lutego 2023 r. liczba beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy spadła w całej UE o 116 930 osób (- 3 proc.) z powodu wyrejestrowania ich statusów ochrony czasowej” – czytamy w komunikacie.

Spadki najmocniej widoczne były w Republice Czeskiej – o blisko 122,6 tys. (- 27 proc.), Królestwie Szwecji – o 23,7 tys. (- 49 proc.) i Polsce o 17,2 tys. (- 2 proc.).

W niektórych państwach odnotowano także wzrosty. Mowa tu o w Niemczech – o 33,1 tys. (+ 3 proc.), Włoszech – o 7,4 tys. (+5 proc.) i Rumunii – o 6,6 tys.(+6 proc.).

Liczba osób, które uzyskały ochronę tymczasową, nie jest równoznaczna z liczbą migrantów z Ukrainy, którzy osiedlili się w danym państwie.

Do marca 2023 roku beneficjentami ochrony tymczasowej były głównie kobiety, które stanowiły 47 proc. (większość w wieku 35-64 lata). Na drugim miejscu były dzieci – 35 proc. Dorośli mężczyźni stanowili 18 proc. osób, które objęto ochroną tymczasową.

REKLAMA