W tym kraju maleje liczba uchodźców z Ukrainy. Niewielu podjęło pracę

Uchodźcy z Ukrainy wracają do kraju.
Uchodźcy z Ukrainy na lotnisku. / Fot. PAP/EPA
REKLAMA

Po raz pierwszy od wybuchu wojny na Ukrainie liczba uchodźców wojennych z tego kraju zmalała na terytorium Portugalii.

Według resort spraw wewnętrznych Portugalii, na początku maja br. na terytorium tego kraju przebywało ponad 58 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, z czego najwięcej, 12 tys., w aglomeracji Lizbony, stolicy kraju.

REKLAMA

Szacuje się, że tylko od początku kwietnia br. wyjechało ponad 2 tys. uciekinierów wojennych z Ukrainy, którzy na piśmie zgłosili MSW Portugalii chęć rezygnacji z pobytu na terytorium tego kraju.

Resort sprecyzował, że spodziewa się, iż skala zjawiska powracających do ojczyzny uchodźców może być większa, gdyż „liczni przybysze z Ukrainy” nie przedłużyli wydanych im w 2022 r. na okres 12 miesięcy dokumentów pozwalających na pobyt tymczasowy.

W ostatnich miesiącach władze Stowarzyszenia Ukraińców w Portugalii informowały, że z powodu bariery językowej integracja w tym kraju jest trudna, a pracę podjęła niewielka liczba uchodźców.

Organizacja skarżyła się też na niewielką pomoc socjalną ze strony rządu Portugalii dla uciekinierów wojennych, sygnalizując, że w niektórych gminach zbierane są środki na wynajęcie autokarów dla obywateli Ukrainy, zamierzających powrócić do swojej ojczyzny.

REKLAMA