Czy dieta może wpłynąć na zdrowie oczu?

Zdrowie naszych oczu jest bardzo ważne, a to, co na co dzień spożywamy, ma wpływ także na ten aspekt. Niestety życie w ciągłym pośpiechu i stresie, jedzenie wysoko przetworzonych produktów, niedostateczna ilość owoców i warzyw w diecie i inne błędy żywieniowe sprawiają, że nie tylko zmienia się nasza sylwetka, ale podupada też kondycja wielu naszych układów, w tym narząd wzroku. Sytuacji nie pomaga też korzystanie ze smartfonów i spędzanie wielu godzin przed komputerem. Jak wspomóc nasze oczy i które produkty korzystnie wpływają na funkcjonowanie narządu wzroku?

Jakie witaminy są niezbędne dla naszego wzroku?

Wśród najważniejszych witamin dla wzroku znajduje się witamina A, która wspomaga dobre widzenie w ciągu dnia i w nocy. Można znaleźć ją w produktach zwierzęcych, a zwłaszcza w mleku, jajach, podrobach czy rybach. W produktach roślinnych znajduje się natomiast prowitamina A. Jedną z jej form jest beta-karoten, szczególnie korzystnie działający na siatkówkę oraz nerw wzroku. Związek ten w dużych ilościach można znaleźć w pomidorach, szpinaku, marchewce, czerwonej papryce, szczawiu, czy tłuszczach roślinnych. To silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki uszkadzające wzrok.

Wchłanianie beta-karotenu do organizmu zwiększa natomiast witamina E znajdująca się głównie w rybach, orzechach, tłuszczach, pomidorach, suszonych morelach, botwinie czy szpinaku. Witamina E chroni także soczewkę oka przed mętnieniem i zwyrodnieniami plamki żółtej. Ogromne znaczenie dla wzroku ma również witamina C, która zmniejsza ryzyko pojawienia się zaćmy, ale także wzmacnia naczynia krwionośne, co zapobiega wylewom i krwotokom podspojówkowym. Witamina C znajdująca się m.in. w kiszonej kapuście, cytrusach, jabłkach, czarnej porzeczce czy natce pietruszki reguluje też proces wytwarzania filmu łzowego.

Dla oczu przydatne są również witaminy z grupy B, które mogą pomagać w zapobieganiu zaćmie oraz chronią przed swędzeniem czy pieczeniem oczu i ich nadwrażliwości na światło. Ich źródłem są nasiona słonecznika, suszone owoce, ale także warzywa strączkowe. Witamina D3 natomiast obecna w rybach oraz nabiale przyczynia się do regulacji ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Cynk, mangan, miedź i selen – minerały niezbędne dla wzroku

Aby nasz wzrok działał poprawnie, niezbędne jest także dostarczanie wraz z dietą niezbędnych mikroelementów. Do właściwego metabolizmu witaminy A przyczynia się cynk. Wchłanianie witamin z grupy B oraz witaminy C ułatwia natomiast mangan. Wsparcie dla naczyń krwionośnych oczu i utrzymanie wiązań kolagenowych zagwarantuje miedź. Natomiast selen to silny antyoksydant również potrzebny dla właściwej kondycji narządu wzroku.

Minerały te można znaleźć w takich produktach jak kiełki zbóż, otręby, ryby morskie, a także orzechy, nasiona roślin strączkowych, płatki zbożowe, produkty pełnoziarniste czy pestki dyni.

Antocyjany, luteina i zeaksantyna, kwasy omega-3 – ochrona i wsparcie dla oczu

Silne działanie antyoksydacyjne oraz wzmacniające naczynia krwionośne, co wpływa na poprawę widzenia, mają również antocyjany. To barwniki pochodzenia roślinnego, które nadają owocom i warzywom barwę czerwoną, fioletową oraz niebieską. Ich źródło można znaleźć m.in. w porzeczkach, truskawkach, wiśniach, jagodach, aronii czy borówkach.

Luteina i zeaksantyna to natomiast bardzo ważne związki, które zabezpieczają oczy przed działaniem promieni UV. Naturalnie występują w siatkówce oka, a źródłem tych substancji są żółtka jaj, zielone warzywa, dynia i marchew. Ponadto bogatym źródłem zeaksantyny jest awokado i nektarynki.

Dla wsparcia wzroku istotne są także nienasycone kwasy tłuszczowe, a w szczególności omega-3. Związki te hamują proces starzenia się wzroku i zmniejszają objawy zespołu suchego oka. Kwasy omega-3 w dużej ilości zawierają tłuste ryby morskie oraz orzechy włoskie. Codzienną dietę warto też uzupełnić o sok z cykorii z dodatkiem marchwi, natki pietruszki oraz selera.

Aby wspomóc narząd wzroku, dobrze jest wyeliminować z jadłospisu produkty zawierające w składzie przetworzony cukier i zrezygnować z palenia papierosów. Aktualny stan wzroku pomoże zbadać okulista. Kraków to duże miasto, gdzie kontrolne badania w tym zakresie można wykonać za pomocą najnowocześniejszych technologii i najbardziej zaawansowanych urządzeń.