Amerykanie ​​zneutralizowali rosyjskie oprogramowanie szpiegowskie. Po 20 latach działania

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Oprogramowanie szpiegowskie o nazwie „Snake”, używane przeciwko krajom NATO, było jednym z „najbardziej wyrafinowanych rosyjskich narzędzi cyberszpiegowskich”. Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek 9 maja, że zneutralizowały takie oprogramowanie.

Rosyjskie służby wywiadowcze miały wielokrotnie używać tego oprogramowania przeciwko państwom członkowskim NATO w ciągu ostatnich 20 lat. Amerykanie mówią o „zaawansowanej technologicznie operacji, która obróciła to rosyjskie złośliwe oprogramowanie przeciwko Moskwie”.

REKLAMA

„Amerykańskie organy ścigania zneutralizowały jedno z najbardziej wyrafinowanych rosyjskich narzędzi cyberszpiegowskich” – pochwaliła się wiceminister sprawiedliwości Lisa Monaco w opublikowanym komunikacie prasowym.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Więcej szczegółów nie podano. Warto jednak zauważyć, że nazwę „Snake” nosi także grupa rosyjskich hakerów, finansowana przez Kreml, która miała być odpowiedzialna m.in. za włamanie w 2020 roku do Solar Winds, amerykańskiego wydawcy oprogramowania.

Rosyjski rząd był też już wcześniej oskarżany przez niemiecką firmę ochroniarską G Data o stworzenie i dystrybucję złośliwego oprogramowania o nazwie Uroboros lub Snake. G Data Security to niemiecka firma zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym i wykrywaniem wirusów, która twierdziła, że za złośliwym oprogramowaniem stoi rosyjski rząd i nie było ono wykryte przez żadne oprogramowanie antywirusowe od 8 lat.

W 2014 roku była mowa o ataku na programy wojskowe Sojuszu Atlantyckiego. Według belgijskiego źródła wywiadowczego, sygnatura oprogramowania szpiegującego, które zainfekowało sieć belgijskiego MSZ i wymagało nawet jej „kwarantanny”, to był także wynik działania rosyjskiego złośliwego oprogramowania Snake.

Mówiło się wówczas, że Snake został opracowany w 2007 roku, chociaż czasami wspomina się o podstawowej wersji z 2006 roku. Jest to miniwirus, który buduje się wewnątrz sieci, którą ma zainfekować. Opracowany przez niejakiego „Vlada”, został wykryty ponad sto razy na Ukrainie (32 ataki w ciągu pięciu lat), na Litwie (11 ataków), w Wielkiej Brytanii, Gruzji, Stanach Zjednoczonych i Belgii.

REKLAMA