„Muzeum Tolerancji” w Jerozolimie okazało się nie do końca „tolerancyjne”

Ortodoksyjni Żydzi/ fot. twitter
Zdjęcie ilustracyjne / Ortodoksyjni Żydzi/ fot. twitter
REKLAMA

Jeszcze przed nieoficjalnym otwarciem w poniedziałek 15 maja wystawy nowego Muzeum Tolerancji w Jerozolimie, wywołała ona kontrowersje. Usunięto bowiem z planowanej pierwszej wystawy zdjęcie, które przedstawiało nagiego izraelskiego żołnierza. Podobno fotografia przypadłaby do gustu ultraortodoksyjnym Żydom.

Otwarcie Muzeum Tolerancji w Jerozolimie zaplanowano na wrzesień 2024 r. Jednak pierwsza przedpremierowa wystawa ma być dostępna dla zwiedzających od poniedziałku 15 maja wraz z wystawą fotograficzną pt. „Ilustracje Izraela”. Podtytuł mówi o 75 latach państwa w 75 fotografiach.

REKLAMA

Dwa tygodnie temu wystawę odwiedził prezydent Izraela, a obecna na tej inauguracji rodzina fotografa odkryła, że ​​zdjęcie z żołnierzem zostało usunięte. To dobrze znany w Izraelu obraz, na którym widzimy izraelskiego żołnierza podczas wojny Jom Kippur w 1973 roku. W pobliżu jeepa myje się wodą z wojskowego kanistra. Jest nagi i wyraźnie widać jego płeć. Autorem zdjęcia jest 92-letni Micha Bar Am, prawdziwa legenda fotoreportażu w Izraelu.

Muzeum zdecydowało się jednak ocenzurować wystawę i pozbyć się zdjęcia. Dyrekcja uzasadniła swoją cenzurę następująco: „Muzeum Tolerancji pragnie uszanować uczucia wszystkich widzów i wszystkich społeczności. Zdjęcie, o którym mowa, może urazić uczucia niektórych zwiedzających”. Nie ma wątpliwości, ze chodzi tu o ultra-ortodoksyjnych żydów. Syn fotografa w odpowiedzi zapytał, czy pomyślano o tym, że ten brak tolerancji może za to zranić „uczucia świeckich?”

Usunięcie fotografii nie jest jedynym zarzutem wobec nowego muzeum. Krytykuje się koszty trwającej 18 lat budowy, fakt postawienia gmachu na dawnym cmentarzu muzułmańskim, przypomina wycofanie się z projektu jego pierwszego architekta Franka Ghery’ego.

W dodatku część wystawiennicza będzie marginalna, a ogromny budynek będzie mieścił na większości swoich powierzchni restauracje i sale konferencyjne. I chociaż ma to być „bliźniak” Muzeum Tolerancji im. Szymona Wiesenthala w Los Angeles, to w Jerozolimie nie będzie przestrzeni poświęconej „Pamięci o Holokauście”.

https://twitterhttps://twitter.com/TimesofIsraelFR/status/1656178013216866304?

s=20.com/chaussisfamily/status/1657641296192847874?s=20

Źródło: France Info

REKLAMA