Szokujący koszt zapowiedzi Kaczyńskiego. Ekonomiści policzyli, ile za to zapłacimy

Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński. / foto: PAP
REKLAMA

Od nowego roku świadczenie wychowawcze 500 Plus zostanie podniesione do 800 zł – zapowiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. W tym samym dniu pojawiły się już pierwsze wyliczenia, ile będzie kosztować polskich podatników ta waloryzacja.

Podczas konwencji programowej „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” prezes PiS zapowiedział, że od nowego roku świadczenie wychowawcze 500 Plus zostanie podniesione do 800 zł.

REKLAMA

– Od nowego roku program 500 Plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 Plus – poinformował Kaczyński. Dodał, że będzie to kontynuacja i rozwijanie świadczeń skierowanych do rodzin.

Po tej deklaracji w sieci zawrzało. Pojawiły się też wyliczenia, ile waloryzacja 500 Plus będzie nas kosztować.

„#500plus kosztuje ok. 40 mld zł rocznie. #800plus będzie kosztować ok. 64 mld zł rocznie. Tylko nie dziwcie się później, że przez lata będzie wysoka #inflacja, na której tracą WSZYSCY” – napisała na Twitterze ekonomistka Alicja Defratyka.

„Długo myślały trutnie w ulu i wykoncypowały 800 plus. Czyli obiecują jeszcze wyższą inflację, jeszcze wyższe podatki oraz jałmużnę dla obywateli. Sęk w tym, że «trutnie pojawiają się w ulu na wiosnę i są usuwane przez robotnice na jesieni.» 😎” – skwitował poseł Konfederacji Stanisław Tyszka.

„Zapowiedziane 800 plus to koszt rzędu 66 mld w ciągu roku .. Szacunkowo to wzrost o 26 miliardów zł rocznie. Z czego to zostanie sfinansowane?” – napisał dr nauk ekonomicznych Marcin Wojewodka.

„Ponad 60 mld zł rocznie będzie kosztowało świadczenie 800+. Podniesienie o 300 zł to będzie de facto przywrócenie jego siły nabywczej z 2016 r.” – zwrócił uwagę dziennikarz ekonomiczny Bartek Godusławski.

REKLAMA