40 proc. Polaków nie rozumie, dlaczego ceny nie spadają razem z inflacją [SONDAŻ]

Zszokowana dziewczyna. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay
Zszokowana dziewczyna. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay
REKLAMA

Aż 40 proc. polskich obywateli nie rozumie, jak to się dzieje, że choć inflacja spada, to ceny wciąż pozostają na wysokim poziomie. Nowy sondaż przeprowadzony dla projektu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna pokazuje, że wiedza o ekonomii nie jest mocną stroną Polaków.

Polacy nie znają się na gospodarce i może dlatego wciąż głosują na ludzi, którzy obiecują im rozbudowane pakiety socjalne, dodatki i zapomogi, które następnie pompują inflację.

REKLAMA

Zresztą okazuje się, że duża część Polaków nie do końca rozumie, czym inflacja w ogóle jest i jak działa. Pokazuje to nowy sondaż przeprowadzony dla projektu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

„Tylko 60% badanych Polaków wie, że spadający wskaźnik inflacji oznacza, że ceny dalej rosną, tylko trochę wolniej. 40% Polaków nie rozumie tego związku. 62% Polaków uważa, że ceny produktów i usług będą rosły w najbliższych miesiącach, a ponad połowa (57%) przyznała, że żyje im się teraz gorzej i stać ich na mniej niż rok temu. 42% pracujących Polaków przyznało, że nie otrzymało podwyżki wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku” – czytamy na portalu ciekaweliczby.pl.

– Co, według Ciebie, oznacza informacja, że inflacja w marcu 2023 roku wyniosła 16,1% w porównaniu z marcem ubiegłego roku, natomiast inflacja w kwietniu 2023 roku wyniosła 14,7% w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku? – pytano uczestników badania.

„Poprawną odpowiedź, że ceny rosną, tylko trochę wolniej, udzieliło 60% badanych. Co dziesiąty badany (9%) odpowiedział błędnie, że spadająca inflacja oznacza spadek cen, prawie co piąty (17%) wskazał również błędnie, że nie ma to związku z poziomem cen, a 14% wprost przyznało, że nie wie lub nie jest pewna. Łącznie 40% Polaków nie rozumie związku między spadającym wskaźnikiem inflacji a poziomem cen” – informuje portal.

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna dla ciekaweliczby.pl w dniach 5-7 maja 2023 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1039 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty łączne dobrane według reprezentacji w populacji pełnoletnich Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

REKLAMA