Amerykanie złapali szpiega. Dostarczał władzom ChRL informacji o chińskich dysydentach

Permanentna inwigilacja. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Permanentna inwigilacja. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
REKLAMA

Amerykańskie władze zatrzymały szpiega, który został oskarżony o dostarczanie władzom ChRL informacji o chińskich dysydentach mieszkających w Stanach Zjednoczonych – poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA. Grozi mu do 10 lat więzienia.

63-letni Litang Liang został zatrzymany 9 maja; postawiono mu zarzut działalności jako „niezadeklarowanego agenta ChRL” – podał amerykański resort.

REKLAMA

W latach 2018-2022 miał on przekazywać chińskim władzom nagrania wideo i informacje o dysydentach wśród chińskiej społeczności w Bostonie, biorących np. udział w manifestacjach poparcia dla ruchów demokratycznych w Hongkongu, czy na rzecz niepodległego Tajwanu.

„Nie będziemy tolerować działań Chin ograniczających dialog publiczny i obywatelskie uczestnictwo (w manifestacjach)” – powiedział specjalizujący się w sprawach bezpieczeństwa narodowego przedstawiciel resortu sprawiedliwości USA Matthew Olsen.

W kwietniu FBI zatrzymało dwóch obywateli ChRL prowadzących tajną placówkę chińskiej policji w Nowym Jorku, za pośrednictwem której szpiegowali chińskich dysydentów mieszkających w USA.

Wcześniej w poniedziałek chiński sąd skazał na dożywocie za szpiegostwo mieszkającego w Hongkongu obywatela USA, 78-letniego Johna Shing-wan Leunga. Tak surowa kara wymierzona cudzoziemcowi z tego powodu jest stosunkowo rzadka i grozi dalszą degradacją stosunków chińsko-amerykańskich – podkreśla AFP.

(PAP)

REKLAMA