Konfederacja o 800 plus. Łykający pelikan i kiełbasa wyborcza. „Ta impreza skończy się wielkim kacem” [VIDEO]

Konfederacja o 800 plus. Prezentuje prześmiewczy spot.
Konfederacja o 800 plus. Prezentuje prześmiewczy spot. / Fot. screen
REKLAMA

Ogłoszony przez PiS program 800 plus jest kiełbasą wyborczą, żeby przekupić Polaków ich własnymi pieniędzmi. Nie zgadzamy się z robienia Polaków idiotów, nie zgadzamy się z taką polityką rządu – mówili na konferencji prasowej politycy Konfederacji. Partia ta opublikowała prześmiewczy spot wyborczy o rozdawnictwie, a Sławomir Mentzen dorzucił nagranie na TikToku, w którym symbolicznie przebija balony.

Program świadczeń dla rodzin z dziećmi ma zostać zmieniony od 1 stycznia 2024 roku. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w niedzielę, że świadczenie wzrośnie o 300 zł.

REKLAMA

Konfederacja nie zamierza kluczyć, tak jak to robią pozostałe partie opozycyjne, w sprawie 800 plus. Przedstawiamy jednoznaczne stanowisko Konfederacji w tej sprawie. Nasi posłowie będą głosować przeciwko projektowi 800 plus. Uważamy ten projekt za szkodliwy radykalnie się z nim. Nie zgadzamy, nie zgadzamy się z polityką Prawa i Sprawiedliwości, którą rozpoczęło od samego początku w sprawie rozdawnictwa – oświadczył Krzysztof Rzońca.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Podkreślił, że program 800 plus będzie kosztował 64 miliardy złotych rocznie, czyli o 24 miliardy więcej, niż 500 plus, co stanowiłoby 10 proc. budżetu państwa. – Komu Prawo i Sprawiedliwość zabierze w podatkach, żeby zrealizować swój program, który jest kiełbasą wyborczą, żeby przekupić Polaków ich własnymi pieniędzmi? – pytał.

– Nie zgadzamy się z robienia Polaków idiotów – podkreślił.

Nasza filozofia zakłada, że im więcej w kieszeniach Polaków, tym lepiej, w związku z tym, im mniej w budżecie państwa, tym lepiej. Nie zgadzamy się z tymi propozycjami PiS i zamiast rozdawnictwa i zadłużania Polaków, podatników kolejnymi programami, które mają jedynie przekupić Polaków ich własnymi pieniędzmi, proponujemy niskie i proste podatki – kontynuował Rzońca.

Niedawno Kaczyński waloryzację 500+ uznawał za „postulat proinflacyjny”. Zadłużanie Polaków trwa

Głos w sprawie zabrał także poseł Michał Urbaniak. Zwrócił uwagę, że jeszcze w ub. roku Kaczyński uznawał za „postulat proinflacyjny” propozycje, aby waloryzować 500 plus. – A teraz 800 plus jednak nie jest proinflacyjny. (…) Reszta sceny politycznej też się specjalnie od PiS-u nie różni – ironizował.

Urbaniak przekonywał, że proponowane wyborcom programy socjalne są „zwyczajnym zadłużaniem Polaków”. – Bo skąd wezmą pieniądze na nowe programy socjalne? Z kieszeni Polaków. Mogą też je wydrukować, ale wtedy inflacja jeszcze bardziej przyspieszy, a podobno chcą z inflacją walczyć – zaznaczył.

Konkludując ocenił, że politycy PiS „sami nie wiedzą, czego chcą”, a wszystkie decyzje są podejmowane „w imię słupków wyborczych”. – Zapominają, że dobrobyt nie bierze się z socjali, że dobrobyt nie bierze się z tego, że ktoś komuś gdzieś dosypie, a komuś innemu zabierze, tylko właśnie z pracy. (…) Jak już to 500 plus jest, to nie należy go waloryzować, tylko należałoby dawać Polakom dodatkowe ulgi. I takie rozwiązania proponuje Konfederacja. Ten rząd musi odejść, bo zniszczy polską gospodarkę i nie będzie co po nich zbierać – oświadczył Michał Urbaniak.

Spot Konfederacji, TikTok Mentzena

Z okazji licytacji na rozdawnictwo głównych partii politycznych w Polsce, Konfederacja wypuściła ironiczny spot. Widać na nim m.in. drukującego pieniądze prezesa NBP Adama Glapińskiego, Morawieckiego rozrzucającego pieniądze w workach i łykającego wszystko pelikana.

Współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen opublikował TikToka, na którym krótko przypomniał większość programów socjalnych PiS-u i zapowiedział, że „ta impreza skończy się wielkim kacem”. Następnie symbolicznie przebił balony.

REKLAMA