Okrzyki Heil Hitler i Sieg Heil w austriackim pociągu. Przemawiał Adolf Hitler

Adolf Hitler, demokratycznie wybrany przywódca Niemiec. Foto: wikimedia
Zdjęcie ilustracyjne / Adolf Hitler / Foto: wikimedia
REKLAMA

Szokujące komunikaty rozlegały się w niedzielę w pociągu ekspresowym Railjet austriackich kolei państwowych OeBB. Zamiast zwyczajowych zapowiedzi można było usłyszeć przemówienie Hitlera z okrzykami Heil Hitler i Sieg Heil. Dodatkowo przez kilka minut pojawiały się niewłaściwe i błędne informacje kolejowe. Nie był to pierwszy taki incydent – informuje agencja APA.

Zatrzymano już dwóch podejrzanych sprawców, których udało się ustalić dzięki analizie z monitoringu. Komunikaty były nadawane bezpośrednio w pociągu za pośrednictwem interkomu – potwierdził w poniedziałek Roland Scherscher z Krajowego Urzędu Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu (LVT) Dolnej Austrii, prowadzącego śledztwo.

REKLAMA

Podejrzani nie zostali jeszcze przesłuchani. Wiadomo jednak, że byli to pasażerowie, a nie pracownicy kolei. OeBB potwierdziło łącznie trzy takie przypadki „przejęcia” głośników.

Ostatni incydent tego typu miał miejsce w niedzielę na pokładzie pociągu jadącego z Bregencji do Wiednia. „W pociągu można było usłyszeć fragmenty historycznego nagrania przemówienia Hitlera. Po tym nastąpiło kilka wezwań Sieg Heil” – opisuje APA i podkreśla, że rozpowszechnianie treści narodowosocjalistycznych jest karalne.

Pierwsze dwa incydenty miały miejsce w minionym tygodniu na trasie między St. Poelten a Wiedniem – podał rzecznik OeBB. „Prawdopodobnie podejrzani otworzyli znajdujące się w każdym z wagonów interkomy za pomocą własnego klucza, dostępnego każdemu pracownikowi kolei, a następnie odtworzyli nagrania” – wyjaśnił rzecznik kolei, podkreślając, że incydenty na pewno nie były dziełem hakera ani nie były to przypadki cyberataku.

(PAP)

REKLAMA