Wybory prezydenckie w Turcji. Będzie II tura?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

W niedzielę 14 maja w Turcji odbyły się wybory prezydenckie i parlamentarne. Bardzo możliwe, że w przypadku wyboru głowy państwa dojdzie do II tury głosowania.

Aby wygrać w I turze wyborów kandydat na prezydenta Turcji musi zdobyć ponad 50 proc. głosów. W Turcji uprawnionych do głosowania było 64,1 mln osób.

REKLAMA

Choć przedwyborcze sondaże nie były zbyt dobre dla głowy państwa, to wiele wskazuje na to, że w I turze największą liczbę głosów zdobył właśnie lide Recep Tayyip Erdoğan.

Urzędujący prezydent – i lider konserwatywno-nacjonalistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju – najprawdopodobniej nie dostał ponad 50 proc. głosów. Najnowsze informacje wskazują na to, że Erdoğan zdobył 49,52 proc.

Drugie miejsce najpewniej zajął Kemal Kılıçdaroğlu, czyli lider lewicy, z wynikiem 44,76 proc.

Na kolejnych miejscach, według wstępnych wyników, uplasowali się lider skrajnych nacjonalistów Sinan Oğan z wynikiem 5,28 proc. oraz Muharrem İnce z liberalno-lewicowej Partii Ojczyzna, który zdobył 0,44 proc.

W II turze zmierzyliby się Erdoğan oraz Kılıçdaroğlu. Turkowie uważają, że obecne wybory prezydenckie są najważniejszą elekcją od dekad i będą miały ogromny wpływ na to, w którą stronę politycznie oraz kulturowo pójdzie Turcja.

REKLAMA