Ile będą kosztować „bezpłatne” leki?

Pandemia koronawirusa/Leki - zdj. ilustracyjne / Fot. pixabay
Leki - zdj. ilustracyjne / Fot. pixabay
REKLAMA

Podczas swojej konwencji programowej Prawo i Sprawiedliwość obiecało „darmowe” leki dla dzieci i młodzieży oraz osób po 65. roku życia. RMF24 dowiedziało się, ile ma kosztować kolejny program socjalny rządu. Okazuje się, że są to gargantuiczne sumy, które oczywiście ze swoich kieszeni będą musieli pokryć podatnicy.

Obecnie za leki w Polsce nie muszą płacić osoby po 75. roku życia. Rozgłośnia RMF24 informuje, że dodatkowe wydatki, która pójdą na finansowanie programu bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci, będą ponad dwukrotnie wyższe niż dotychczas.

REKLAMA

„Wiceminister Maciej Miłkowski, który w polskim rządzie odpowiada za politykę lekową, wylicza, że do 830 milionów planowanych na ten rok trzeba doliczyć jeszcze miliard trzydzieści milionów złotych” – czytamy.

– To już wiemy na pewno, a jeśli będzie poszerzenie listy, to odpowiednio trzeba będzie dopłacić więcej – mówi wiceminister.

RMF24 zauważa, że populacja 65+ jest też w Polsce obecnie bardziej liczna niż populacja dzieci i młodzieży. „Ta pierwsza ma 7,6 miliona osób, a populacja najmłodszych 6,7 miliona” – podaje radio.

Dzieci oraz osoby po 65. roku życia odpowiadają w Polsce za realizację ponad jednej trzeciej recept. Rozgłośnia podaje, że jeśli seniorzy 65+ dostaną dostęp do leków, które obecnie są bezpłatne dla osób 75+, to koszt refundacji wzrośnie o 900 tysięcy złotych.

Jeśli do tej samej listy dostęp będą miały dzieci, a poza tym uzyskają także możliwość bezpłatnego zakupu wybranych antybiotyków, to koszt zostanie powiększony o w sumie 216 milionów złotych rocznie.

Listy bezpłatnych leków miałyby być aktualizowane co dwa miesiące.

REKLAMA