Kara śmierci coraz bardziej popularna

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Według Amnesty International w 2022 roku na całym świecie liczba egzekucji wzrosła o 53% licząc rok do roku. W ubiegłym roku w 20 krajach wykonano karę główną na co najmniej 883 osobach, nie licząc Chin.

W Państwie Środka liczba ta prawdopodobnie przekroczyła 1000 egzekucji, ale jest niemożliwa do zweryfikowania. W dwóch państwach doszło do znacznego zwiększenia wydawanych wyroków kary śmierci. Są to Arabia Saudyjska (196) i Iran (578).

REKLAMA

„W Iranie obserwujemy bardzo znaczny wzrost liczby egzekucji za morderstwa, ale i przestępstwa związane z ustawodawstwem dotyczącym narkotyków. Kary wydawane mogą być także za popełniane zabójstwa podczas bójek lub demonstracji” – twierdzi Anne Denis z Amnesty International.

Sześć krajów, w tym cztery w Afryce Subsaharyjskiej, całkowicie lub częściowo zniosły karę śmierci. Dla AI to „duży postęp”. W 2022 roku wykonano jednak 24 egzekucje w Egipcie i 18 w Stanach Zjednoczonych.

Organizacja dostrzega jednak silne tendencje i naciski społeczne na przywrócenie kary śmierci, zwłaszcza po drastycznych i okrutnych mordach popełnianych przez zwyrodniałych przestępców. Amnesty International przewiduje, że rok 2023 przyniesie nawet zwiększenie wydawanych kar głównych.

Źródło: France Info

REKLAMA