Pompeje zniszczone przez trzęsienie ziemi wraz z erupcją wulkanu

Włoskie miasto Pompeje, doszczętnie zniszczone przez wybuch Wezuwiusza. Dziś jest atrakcją turystyczną i nie lada gratką dla archeologów / Fot. Andy Holmes/Unsplash
Włoskie miasto Pompeje, doszczętnie zniszczone przez wybuch Wezuwiusza. Dziś jest atrakcją turystyczną i nie lada gratką dla archeologów / Fot. Andy Holmes/Unsplash
REKLAMA

Pompeje zostały zniszczone w 79 roku naszej ery nie tylko w wyniku erupcji Wezuwiusza, ale także towarzyszącego jej trzęsienia ziemi – to nowa hipoteza, która została wysunięta po tym, gdy podczas prowadzonych tam prac znaleziono pod resztkami zawalonego muru dwa szkielety. O odkryciu poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury.

Znaleziska dokonano podczas prac mających na cele zabezpieczenie pozostałości zniszczonego miasta. Jak poinformowano, pierwsze analizy antropologiczne wskazują na to, że dwie osoby – mężczyźni w wieku około 55 lat – zginęły prawdopodobnie w wyniku licznych obrażeń, spowodowanych przez zawalenie się budynku. A jego przyczyną według naukowców było trzęsienie ziemi. W pobliżu tych szczątków znajdowały się też różne przedmioty, w tym monety i amfory. Także fragmenty muru domu wskazują na to, że zawalił się w wyniku trzęsienia ziemi.

REKLAMA

„Nowoczesne techniki wykopalisk pozwalają nam coraz lepiej zrozumieć piekło, które w dwa dni całkowicie zniszczyło miasto Pompeje, zabijając wielu mieszkańców”- powiedział dyrektor tamtejszego parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Minister kultury Gennaro Sangiuliano stwierdził zaś, że odnalezienie szczątków dwóch mieszkańców Pompejów pokazuje, jak wiele jest tam jeszcze do odkrycia, i potwierdza kontynuowanie prac naukowych i wykopalisk.

“Pompeje to olbrzymie laboratorium archeologiczne, które w ostatnich latach odzyskało wigor, zaskakując świat stałymi odkryciami” – oświadczył szef resortu kultury.

(PAP)

REKLAMA