Pompeje zniszczone przez trzęsienie ziemi wraz z erupcją wulkanu

Włoskie miasto Pompeje, doszczętnie zniszczone przez wybuch Wezuwiusza. Dziś jest atrakcją turystyczną i nie lada gratką dla archeologów / Fot. Andy Holmes/Unsplash
Włoskie miasto Pompeje, doszczętnie zniszczone przez wybuch Wezuwiusza. Dziś jest atrakcją turystyczną i nie lada gratką dla archeologów / Fot. Andy Holmes/Unsplash
REKLAMA

Pompeje zostały zniszczone w 79 roku naszej ery nie tylko w wyniku erupcji Wezuwiusza, ale także towarzyszącego jej trzęsienia ziemi – to nowa hipoteza, która została wysunięta po tym, gdy podczas prowadzonych tam prac znaleziono pod resztkami zawalonego muru dwa szkielety. O odkryciu poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury.

Znaleziska dokonano podczas prac mających na cele zabezpieczenie pozostałości zniszczonego miasta. Jak poinformowano, pierwsze analizy antropologiczne wskazują na to, że dwie osoby – mężczyźni w wieku około 55 lat – zginęły prawdopodobnie w wyniku licznych obrażeń, spowodowanych przez zawalenie się budynku. A jego przyczyną według naukowców było trzęsienie ziemi. W pobliżu tych szczątków znajdowały się też różne przedmioty, w tym monety i amfory. Także fragmenty muru domu wskazują na to, że zawalił się w wyniku trzęsienia ziemi.

REKLAMA

„Nowoczesne techniki wykopalisk pozwalają nam coraz lepiej zrozumieć piekło, które w dwa dni całkowicie zniszczyło miasto Pompeje, zabijając wielu mieszkańców”- powiedział dyrektor tamtejszego parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel.

Minister kultury Gennaro Sangiuliano stwierdził zaś, że odnalezienie szczątków dwóch mieszkańców Pompejów pokazuje, jak wiele jest tam jeszcze do odkrycia, i potwierdza kontynuowanie prac naukowych i wykopalisk.

“Pompeje to olbrzymie laboratorium archeologiczne, które w ostatnich latach odzyskało wigor, zaskakując świat stałymi odkryciami” – oświadczył szef resortu kultury.

(PAP)

REKLAMA