Kontenery gastronomiczne. Co warto o nich wiedzieć?

Kontenery kojarzymy najczęściej jako wielkie prostopadłościany służące do transportu towarów drogą morską lub kolejową. Tymczasem znajdują one także szerokie zastosowanie poza transportem. W ofercie firm produkujących kontenery spotkamy je w różnych wersjach m.in. jako mobilne biuro na terenie budowy, a nawet jako domek letniskowy na działkę. W poniższym tekście przyjrzymy się ich zastosowaniu w gastronomii.

Czym jest kontener gastronomiczny?

Branża gastronomiczna ma tę specyfikę, iż wymaga bardzo różnych lokali. Jednym z przykładów mogą być wszelkiego rodzaju budki czy pawilony gastronomiczne uruchamiane jedynie w sezonie letnim np. w miejscowościach urlopowych. Na zlecenie wyspecjalizowanych, firm kontener gastronomiczny może zostać w krótkim czasie i atrakcyjnej cenie dostosowany do indywidualnych potrzeb klientów. Co ważne można go przywieść i zamontować w wybranym miejscu, a następnie zabrać po kilku tygodniach i przewieść w inne miejsce. Taka elastyczność daje nam dużą przewagę, szczególnie w biznesie, który działa zaledwie 2-3 miesiące w roku.

Z czego budowane są kontenery gastronomiczne?

Kontener tylko na pozór może wydawać się konstrukcją prostą. Wiele zależy jednak od jego przeznaczenia.
Kontenery gastronomiczne wykonane są z wytrzymałych materiałów, które zapewniają trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Często wykorzystywane są płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym, który gwarantuje dobrą izolację termiczną, utrzymując odpowiednią temperaturę wewnątrz kontenera. Dzięki temu możliwe jest przechowywanie i serwowanie żywności w odpowiednich warunkach. Jest to kluczowym wymogiem w działalności gastronomicznej nadzorowanej przez Sanepid.

Konstrukcja to jednak dopiero początek. Kontenery wykorzystywane w gastronomii mogą być dostosowane do bardzo różnych potrzeb. Te bardziej zaawansowane mogą być wyposażone w pełni funkcjonalne stanowiska kuchenne, gdzie przygotowywane są posiłki na miejscu. W ich wnętrzu może znajdować się również mini WC, co w znaczący sposób podnosi komfort pracy obsługujących go osób.

Pawilony gastronomiczne to idealne rozwiązanie na start nowej działalności

Planujesz otwarcie stoiska fast foodem, budki z lodami czy mini kawiarni w nadmorskiej miejscowości? Jedną z największych zalet kontenerów jest to, że można go postawić o wiele szybciej, niż jakąkolwiek konstrukcję murowaną. Dodatkowo kontener można szybko dostosować zarówno kolorystycznie, jak i pod kątem wyposażenia niezbędnego do startu działalności. Mało tego. Posiadając kilka identycznych kontenerów możemy postawić je w kilku różnych miejscowościach tworząc mini sieć naszego biznesu. Daje to ogromną przewagę wobec osób, które chciałyby wynajmować lokale usługowe w tradycyjne sposób.

Jak widać pawilony gastronomiczne nie mają wiele wspólnego z obskurnymi blaszakami, a klienci wybierają je coraz częściej na start swojej pierwszej działalności.