Nie żyje Kacper Tekieli. Justyna Kowalczyk zabrała głos. Tak wspomina męża

Justyna Kowalczyk-Tekieli i Kacper Tekieli / Foto: Instagram/justyna.kowalczyk.tekieli
Justyna Kowalczyk-Tekieli i Kacper Tekieli / Foto: Instagram/justyna.kowalczyk.tekieli
REKLAMA

W czwartek media obiegła informacja. Nie żyje alpinista Kacper Tekieli, prywatnie mąż Justyny Kowalczyk-Tekieli. Polska biegaczka narciarska zabrała głos po raz pierwszy od momentu tragedii. Pożegnała męża wymownym wpisem.

38-letni Kacper Tekieli chciał zdobyć wszystkie 82 czterotysięczniki. Wraz z żoną i synkiem wybrał się do Szwajcarii. Wyprawa niestety zakończyła się tragicznie. Jego ciało znaleziono w lawinisku na Jungfrau.

REKLAMA

9 maja Tekieli informował w mediach społecznościowych o zdobyciu Bishorn (4153 m npm). Dwa dni później cieszył się ze zdobycia Weissmies (4017 m npm) i Lagginhorn (4010 m npm). 13 i 14 maja zdobył zaś Allalinhorn (4027 m npm), Strayhorn (4190 m npm) i Rimpfishhorn (4199 m npm).

Ostatni wpis Tekieli zamieścił 16 maja. Było to wymowne zdjęcie ze schroniska Konkordia w Szwajcarii.

Mogę potwierdzić informację o śmierci. Wiem o tym od jego kolegów wspinaczy i instruktorów. We wtorek urwał się z nim kontakt, a w środę znaleziono jego ciało w lawinisku na Jungfrau – przekazał w rozmowie z portalem sport.interia.pl Jerzy Natkański, dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Teraz głos zabrała Justyna Kowalczyk-Tekieli. „Był najcudowniejszy. He was the most beautiful Person in the world” – napisała w mediach społecznościowych, żegnając męża.

Tekieli był uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy (2010-2015) i w ramach projektu brał udział w wyprawach na Makalu oraz Broad Peak Middle. W 2016 roku uczestniczył z Pawłem Karczmarczykiem w akcji ratunkowej na Shivling w indyjskich Himalajach (6543 m).

W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, wiele samotnie, pokonując najważniejsze ściany polskich i słowackich szczytów. W 2019 roku pokonał Expandera, czyli najsłynniejszą tatrzańską łańcuchówkę, w rekordowym czasie 15 godzin i 52 minut. Wspinał się także w Alpach (słynna „trylogia alpejska” północnych ścian: Eiger, Matternhorn, Grandes Jorases), na Alasce, na Kaukazie, w Norwegii.

Justyna Kowalczyk to dwukrotna mistrzyni olimpijska (2010 Vancouver – 30 km techniką klasyczną, 2014 Soczi – 10 km techniką klasyczną), dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna medalistka olimpijska, ośmiokrotna medalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata, czterokrotna zwyciężczyni prestiżowego Tour de Ski.

Kacper Tekieli poślubił Justynę Kowalczyk 24 września 2020 roku. 2 września 2021 roku przyszedł na świat ich syn Hugo.

REKLAMA