Trwają ciężkie walki w stolicy kraju. Wojsko przeprowadziło ataki lotnicze [VIDEO]

Sudan
Sudan. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP/Abaca
REKLAMA

Ciężkie walki trwały w czwartek w stolicy Sudanu Chartumie między armią kraju a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF); wojsko Sudanu przeprowadziło naloty powietrzne na bazy RSF – powiedział agencji Reutera świadek zdarzenia.

Jednocześnie z powodu trwającego od połowy kwietnia konfliktu zbrojnego blisko milion osób w kraju musiało opuścić swoje domy, uciekając przed przemocą, a mieszkańcy Chartumu z trudem próbują przetrwać walki.

REKLAMA

Czwartkowe naloty dokonane przez państwową armię były wycelowane w bazy RSF, a słychać je było na kilku osiedlach w południowej części Chartumu. Jednocześnie rezerwy policji dołączyły do walk po stronie armii przeciwko RSF na ziemi. Wojsko Sudanu wykorzystuje głównie siły powietrzne i ciężką artylerię, próbując odepchnąć RSF, których siły rozprzestrzeniły się na znacznym terytorium Chartumu oraz pobliskich miast Bahri i Omdurman leżących po drugiej stronie Nilu.

Bombardowania i walki nie ustają i nie ma możliwości ucieczki z naszych domów – powiedział 35-letni mieszkaniec Chartumu Salah el-Din Othman, cytowany przez agencję Reutera.

Nawet jeśli opuścimy nasze domy, obawiamy się, że gangi splądrują wszystkie pomieszczenia. Żyjemy w koszmarze strachu i biedy – dodał.

Przemoc nasila się także w regionie Darfuru na zachodzie Sudanu, w Kordofanie Północnym w centralnej części kraju i w innych miejscach, ale główna walka o władzę rozgrywa się w stolicy.

Wedle najnowszych szacunków, ponad 840 tys. osób w Sudanie musiało opuścić swoje domy z powodu walk i niebezpieczeństw, jakie ze sobą niosą, a ponad 220 tys. uciekło do sąsiednich krajów.

Walki w Sudanie niszczą istnienia i zmuszają ludzi do uciekania ze swoich domów z niczym, jedynie w ubraniach, które mają na sobie – przekazał w oświadczeniu przedstawiciel Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Michael Dunford.

ONZ wystosowało w środę apel do społeczności międzynarodowej o 3 mld dolarów pomocy dla cywilów z Sudanu, którzy cierpią w wyniku konfliktu.

Próby wypracowania rozejmu między armią Sudanu a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia w celu dostarczenia pomocy humanitarnej obywatelom Sudanu dotychczas nie przyniosły skutku.

REKLAMA