Sprawa zabójstwa dziennikarza śledczego. Sąd uniewinnił uniewinnił biznesmena

Zamordowani dziennikarz Jan Kuciak i jego narzeczona / Fot. PAP/CTK
Zamordowani dziennikarz Jan Kuciak i jego narzeczona / Fot. PAP/CTK
REKLAMA

Sąd na Słowacji uniewinnił biznesmena Mariana Kocznera od zarzutu zlecenia zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz dwóch prokuratorów i prawnika. Jego przyjaciółka Alena Zsuzsova za zlecenie zbrodni usłyszała wyrok 25 lat więzienia.

Skazanie jej i uniewinnienie Kocznera przyjęto z szokiem i niedowierzaniem. Po ogłoszeniu przez sąd, że Koczner jest niewinny, rodzice zamordowanego w 2018 roku dziennikarza oraz matka jego narzeczonej Martiny Kusznirovej z sali wyszli. Martina została zabita razem z Kuciakiem.

REKLAMA

Sprawiedliwość ma nie tylko z zasłonięte oczy, ale i zatkane uszy – ocenił wyrok Józef Kuciak, ojciec Jana Kuciaka. – Nie zostawimy tego – zapowiedzieli, a Zlatica Kusznirova dodała: „To jest wstyd! Fuj! naszemu sądownictwu”.

Wyrok na Zsuzsovą zapadł w trzyosobowym składzie sędziowskim jednomyślnie. W przypadku Kocznera – dwa do jednego. Komentatorzy najczęściej powtarzają pytanie: jeżeli nie Koczner, to kto miał motyw w zamordowaniu dziennikarza. Proces nie dał na to odpowiedzi, a sąd uznał, że dowody jego winy są niewystarczające.

Wyrok uniewinniający dla Kocznera zapadł już po raz drugi. Taki sam ogłoszono dwa i pół roku temu. Po apelacji prokuratury Sąd Najwyższy nakazał powtórzenie procesu. Sąd Najwyższy stwierdził, że podczas pierwszego postępowania sędziowie m.in. nie wzięli pod uwagę zapisów z telefonu komórkowego Kocznera.

Koczner z Zsuzsovą porozumiewali się szyfrem i kodami, które sąd pierwszej instancji potraktował dosłownie, nie próbując ich interpretować inaczej niż dosłownie. Ten błąd sędziowie mieli naprawić w powtórnym procesie. Zgodnie z uzasadnieniem z początku uznali, że są to jedynie poszlaki.

To nowe postępowanie dotyczące Kocznera i Zsuzsovej połączono z dodatkowym aktem oskarżenia związanym z przygotowaniami zabójstw dwóch prokuratorów i adwokata, do których jednak nie doszło. Ten sam zarzut został postawiony także dwóm innym osobom. W tym wypadku sąd uniewinnił Kocznera, ale uznał winę Zsuzsovej oraz jednej z osób gotowych do wykonania zabójstwa. Druga została uniewinniona.

Za zabójstwo Kuciaka oraz jego narzeczonej na początku 2018 r. kary długoletniego więzienia odsiadują już trzy osoby, w tym morderca ich obojga. Koczner po piątkowym wyroku nie wychodzi na wolność. Odsiaduje bowiem karę 19 lat więzienia za fałszowanie weksli. Zsuzova także przebywa w więzieniu. Została skazana na 21 lat pozbawienia wolności za zlecenie zabójstwa burmistrza miasta Hurbanovo na południu Słowacji Laszlo Basternaka.

Zabójstwo dziennikarza śledczego i jego narzeczonej doprowadziło przed pięcioma laty do powszechnych demonstracji antyrządowych i kryzysu politycznego. Spowodowało ustąpienie rządu premiera Roberta Fica, a jego następca wywodzący się z tej samej partii Kierunek –Socjaldemokracja (Smer-SD) Peter Pellegrini po przegranych wyborach parlamentarnych w 2020 r. też znalazł się w opozycji.

Według sondaży związanych z zapowiedzianymi na koniec września br. przedterminowymi wyborami parlamentarnymi partia Smer-SD jest ponownie najpopularniejszą w kraju, a jej szef ma szanse na powrót do władzy.

REKLAMA