Dyrektor ChatGPT nie chce się starzeć. Eksperymentuje z „komórkami zombie”

Ibuprofen zdjęcie ilustracyjne fot. PAP/CTK/Rene Fluger
Ibuprofen zdjęcie ilustracyjne fot. PAP/CTK/Rene Fluger
REKLAMA

Giganci biznesu technologicznego szukają „leku na starość”, a być może także na śmierć. Coraz więcej bogaczy poświęca sporo środków, by znaleźć sposób na zachowanie wiecznej młodości.

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI ChatGPT, którego firma jest warta blisko 30 mld dol., jest jednym z tych bogaczy, którzy robią, co mogą, by zachować wieczną młodość.

REKLAMA

Altman jest wegetarianinem i regularnie ćwiczy. Poza tym przyjmuje metforminę, czyli tani lek na cukrzycę, który według niektórych biohakerów uważany jest za lek na starość i cudowny specyfik przedłużający życie.

Biznesmen ma dopiero 38 lat, ale już szuka sposobu, by zostać na tym świecie jak najdłużej i w jak najlepszej kondycji.

Metformina to lek, który hamuje starzenie komórkowe poprzez powstrzymywanie działania komórek zombie, czyli takich komórek, które przestały się namnażać, ale nie umierają.

Jest to jednak eksperymentowania na sobie, ponieważ wciąż nie ma pewności, czy eliminacja tych komórek jest bezpieczne.

Z jednej strony komórki zombie prowadzą do mechanizmów starzenia i wywołują np. stany zapalne. Z drugiej zaś strony mają też pozytywne działanie i pomagają w gojeniu się ran lub w walce z rakiem.

Jeśli jednak jest ich za dużo, a z wiekiem jest ich coraz więcej, mogą prowadzić do takich chorób wieku starczego jak np. Alzheimer., niewydolność serca, zapalenia stawów etc.

Naukowcy dzielą się więc na tych, którzy twierdzą, że eliminacja komórek zombie może prowadzić do przedłużenia życia i młodości oraz na tych, według których jest ona niebezpieczna.

Sam Altman postanowił jednak zaryzykować. Biznesmen wierzy w to, że dzięki stosowaniu tego leku, będzie dłużej młody. Minie jednak jeszcze wiele lat, nim dowiemy się, czy miał rację.

REKLAMA