
Watykan podjął decyzję o wycofaniu z obiegu znaczka pocztowego, wyemitowanego 16 maja w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie w sierpniu. Jak podkreślają włoskie media, znaczek uznano za „politycznie niepoprawny”, bo nawiązuje do kolonialnej przeszłości Portugalii i przedstawia papieża Franciszka w geście „kolonizatora”, jak na lizbońskim Pomniku Odkrywców.
Projekt znaczka o nominale 3,10 euro, wyemitowanego przez Pocztę Watykańską, w bezpośredni sposób nawiązuje do pomnika. Na monumencie w kształcie karaweli, stojącym w dzielnicy Belem, przedstawiono księcia Henryka Żeglarza, wielkich odkrywców, misjonarzy. Na watykańskim znaczku widać postać papieża wskazującego horyzont grupie młodych ludzi z różnych kontynentów.
Gubernatorat Państwa Watykańskiego przyznał, że rysunek na znaczku wywołał krytykę z powodu przywołania kolonialnej przeszłości. A ona, zaznaczono, jest „daleka” od przesłania papieża Franciszka na temat powszechnego braterstwa.
Portal Vatican News, informując o decyzji Gubernatoratu, podkreślił zarazem, że intencją rysunku było przedstawienie papieża „prowadzącego młodzież ku przyszłości”.
Na znaczku jednak – zaznaczył dziennik „Il Messaggero” – umieszczono papieża w miejscu Henryka Żeglarza.
Gazeta odnotowała, że prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa w związku z trwającą polemiką na temat kolonialnej przeszłości kraju niedawno zasugerował, że być może należałoby prosić o przebaczenie za historyczną odpowiedzialność i dziedzictwo odkrywców.
W związku z tą polemiką zdecydowano o wycofaniu znaczka, wyemitowanego w liczbie 45 tys. egzemplarzy i przygotowaniu następnego.
Ten wycofany może okazać się „białym krukiem” – zaznaczono w komentarzach w prasie.
Światowe Dni Młodzieży z udziałem Franciszka odbędą się w dniach 1-6 sierpnia br.