Polski arcymistrz pokonał lidera rankingu. „Taki sukces nie zdarza się codziennie”

Radosław Wojtaszek.
Radosław Wojtaszek. / foto: Krzysztof Szeląg / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
REKLAMA

Jan-Krzysztof Duda, Wesley So i Levon Aronian z dorobkiem pięciu punktów prowadzą po trzech rundach rozgrywanego w Warszawie turnieju Grand Chess Tour w szachach szybkich i błyskawicznych. Radosław Wojtaszek, który na inaugurację pokonał lidera rankingu FIDE Magnusa Carlsena, jest czwarty.

W Grand Chess Tour zawodnicy za zwycięstwo otrzymują dwa punkty, a za remis – jeden.

REKLAMA

Niedzielna rywalizacja w Centrum Konferencyjnym Polin na Muranowie rozpoczęła się od mocnego uderzenia reprezentantów Polski. Radosław Wojtaszek pokonał białymi lidera światowego rankingu Norwega Magnusa Carlsena, a zwycięzca warszawskiego turnieju sprzed roku Jan-Krzysztof Duda tym samym kolorem wygrał z Holendrem Anishem Girim.

Ta wygrana na pewno zapadnie mi w pamięć. Carlsen może nie być mistrzem świata, ale już przeszedł do historii szachów, więc taki sukces nie zdarza się codziennie. Jeśli chodzi o samą partię, Magnus od początku zagrał ryzykownie i bardzo szybko wpadł w kłopoty. Wydaje mi się, że miałem bardzo dobrą strategię na ten pojedynek, to znaczy starałem się grać aktywnie, wręcz agresywnie i szukać szans do ataku. To się sprawdziło skomentował arcymistrz Wojtaszek.

On grał ryzykownie, a to sprawiło, że było mi jeszcze prościej wprowadzić moją strategię. Tak naprawdę od początku do końca miałem dużą przewagę. Oczywiście, jak to w szachach szybkich, zawsze gdzieś tam decydują ostatnie momenty grane „na sekundach”. Tutaj nie było inaczej, ale cieszę się, że zachowałem wtedy zimną głowę i znalazłem wystarczająco dobrą kontynuację – powiedział.

W kolejnych rundach Wojtaszek zremisował z reprezentującymi Rumunię Węgrem Richardem Rapportem i Ukraińcem Kiryłem Szewczenko. Natomiast Duda wygrał z Rumunem Bogdanem-Danielem Deacem i zremisował z Carlsenem.

W turnieju szachów szybkich i błyskawicznych wiadomo, że będzie dużo uniesień, takich jak wygrana z Magnusem, ale też dużo wpadek, bo nie da się grać w tym tempie non stop z dobrym efektem. Oczywiście pierwszy dzień oceniam jak najbardziej pozytywnie. Te dwa remisy były waleczne, bojowe, też sporo się działo w tych partiach, ale z pewnością najważniejsze było dzisiaj zwycięstwo z Carlsenem. Mam nadzieję, że nie jest to ostatni mój dobry wynik w tych zawodach – dodał pięciokrotny mistrz Polski.

W turnieju bierze udział aktualna czołówka światowego rankingu, pięciu arcymistrzów z czołowej szóstki FIDE w szachach szybkich.

W poniedziałek i wtorek uczestnicy turnieju rozegrają kolejnych sześć rund partii szachów szybkich, a w środę i czwartek odbędzie się rywalizacja w szachach błyskawicznych (po dziewięć rund dziennie).

Pula nagród turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland wynosi 175 tys. dolarów.

Wyniki – turniej szachów szybkich

1. runda
Wesley So (USA) – Bogdan-Daniel Deac (Rumunia) 1:0
Radosław Wojtaszek (Polska) – Magnus Carlsen (Norwegia) 1:0
Richard Rapport (Rumunia) – Kirył Szewczenko (Rumunia) 1:0
Maxime Vachier-Lagrave (Francja) – Levon Aronian (USA) remis
Jan-Krzysztof Duda (Polska) – Anish Giri (Holandia) 1:0

2. runda
Giri – Vachier-Lagrave remis
Szewczenko – Aronian 0:1
Deac – Duda 0:1
Rapport – Wojtaszek remis
Carlsen – So remis

3. runda
Duda – Carlsen remis
So – Rapport remis
Wojtaszek – Szewczenko remis
Vachier-Lagrave – Deac 1:0
Aronian – Giri 1:0

Klasyfikacja po trzech rundach:
1. Duda 5 pkt
. So 5
. Aronian 5
4. Wojtaszek 4
. Vachier-Lagrave 4
6. Rapport 3
7. Carlsen 2
8. Giri 1
. Szewczenko 1
10. Deac 0

REKLAMA