Pesymiści czy realiści? Polacy prognozują dalszy wzrost cen. Coraz częściej nie możemy nic odłożyć

Pieniądze
Pieniądze "uciekające" z kieszeni - zdj. ilustracyjne. / Fot. PAP
REKLAMA

Ponad trzy czwarte badanych Polaków przewiduje wzrost cen żywności, a siedmiu na dziesięciu zakłada podwyżkę opłat za prąd czy gaz oraz wzrost cen benzyny – wynika z opublikowanego badania firmy doradczej Deloitte.

Notowany w ostatnich tygodniach spadek wskaźnika inflacji nie ma większego wpływu na oczekiwania większości polskich konsumentów co do poziomu cen – wskazali autorzy badania Deloitte Global State of Consumer Tracker.

REKLAMA

„Chociaż odsetek Polaków przewidujących podwyżki cen paliw, mediów czy produktów spożywczych zmniejszył się, to w przypadku niektórych kategorii produktów nadal sięga on nawet 80 proc.” – zaznaczono.

Na co wydajemy najwięcej, na czym oszczędzamy

Dodano, że jedną piątą domowego budżetu pochłaniają koszty zakupów produktów spożywczych, a 27 proc. wydatki związane z domem. Pozycje te stanowią niemal połowę prognozowanych wydatków przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego. Z kolei 7 proc. przychodów jest przeznaczanych na oszczędności.

Rosnące ceny skłaniają Polaków do ograniczania wydatków na m.in. wizyty w restauracjach i zamawianie posiłków. Co drugi ankietowany nie planuje w najbliższych tygodniach wizyty w lokalu gastronomicznym, a 44 proc. ankietowanych nie odwiedziło restauracji w ostatnich dwóch tygodniach. Co trzeci ankietowany przyznał natomiast, że częściej niż kiedyś przygotowuje posiłki w domu.

Według badania 17 proc. osób planuje obecnie kupno nowego samochodu. Jednocześnie ok. dwie trzecie polskich kierowców zamierza używać samochodu z taką samą częstotliwością, co wcześniej, mimo, że taki sam odsetek ankietowanych spodziewa się wzrostu cen paliw w najbliższych miesiącach.

Jak zwrócono uwagę, 21 proc. Polaków wydaje na produkty cyfrowe od 40 do 84 zł miesięcznie. Taki sam odsetek stanowi grupa osób wydających między 85 a 219 zł. Z kolei do 17 proc. wzrósł odsetek osób przyznających się do wydatków na cyfrową rozrywkę nieprzekraczających 39 zł. W przypadku platform streamingowych 45 proc. respondentów wskazało wydatki od 40 do 84 zł, a 61 proc. badanych co miesiąc wydaje na gry online między 40 a 219 zł. Czterech na dziesięciu mieszkańców Polski w ogóle nie korzysta z produktów cyfrowych.

Odsetek mieszkańców Polski przewidujących dalsze zmiany poziomu cen produktów wynosi ok. 60 proc. całej populacji. Ponad trzy czwarte badanych z Polski przewiduje wzrost cen żywności, a siedmiu na dziesięciu zakłada podwyżkę opłat za prąd czy gaz oraz wzrost cen benzyny (64 proc.).

Połowę niepokoi stan finansów osobistych

Niestabilna sytuacja gospodarcza oraz inflacja mają przełożenie na nastroje również w innych krajach. Największą niepewność wykazują mieszkańcy RPA (79 proc.), Irlandii (77 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (76 proc.).

Bartosz Bobczyński z Deloitte, cytowany we wtorkowej informacji zwrócił uwagę, że „aż połowa ankietowanych przyznała, że niepokoi ich stan finansów osobistych. „Dla sporej grupy mieszkańców Polski coraz większym wyzwaniem staje się terminowe regulowanie należności” – dodał.

Zgodnie z badaniem 45 proc. respondentów deklaruje, że ma odłożone pieniądze na koniec miesiąca. Nie może tego o sobie powiedzieć 39 proc. badanych. Odsetek osób nieprzygotowanych na niespodziewane wydatki sięgnął 59 proc., a oceniających swoją sytuację finansową jako gorszą niż rok temu – 59 proc.

W ostatnich 30 dniach o 13 punktów proc. spadł odsetek osób deklarujących brak problemów z regulowaniem nadchodzących płatności. Jednocześnie o niemal tyle samo zwiększyła się grupa wskazująca na trudności w tym zakresie (34 proc. odpowiedzi, o 12 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej). Niewiele ponad połowa badanych odkłada poważniejsze wydatki w czasie, przeciwnie twierdzi co czwarty ankietowany. Odsetek osób mogących pozwolić sobie na kupno tego, co sprawia im przyjemność wynosi 33 proc., a 49 proc. badanych nie widzi w tej chwili takiej możliwości.

Czterech na dziesięciu badanych uważa natomiast, że w przyszłym roku ich zarobki będą takie same lub wyższe, a niewiele ponad jedna trzecia przewiduje poprawę osobistej sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach. 39 proc. ankietowanych zakłada odwrotny scenariusz, a 40 proc. obawia się o stan portfela w przyszłości.

Badanie przeprowadzono pod koniec kwietnia 2023 r. Eksperci Deloitte przebadali mieszkańców 24 krajów – oprócz Polski byli to obywatele: Arabii Saudyjskiej, Australii, Belgii, Brazylii, Kanady, Chin, Danii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Indii, Irlandii, Japonii, Meksyku, Norwegii, RPA, Korei Południowej, Szwecji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

REKLAMA