Konfederacja ma pomysł na PIT. „Dość łupienia Polaków, dość karania za sukces i przedsiębiorczość” [VIDEO]

Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak / Foto: screen YouTube/Konfederacja
Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak / Foto: screen YouTube/Konfederacja
REKLAMA

Likwidacja drugiego progu podatkowego, kwota wolna w wysokości 12-krotności płacy minimalnej, likwidacja podatku od oszczędności, brak podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia prowadzących działalność gospodarczą – to niektóre propozycje podatkowe przedstawione w środę przez Konfederację.

Posłowie Krzysztof Bosak, szef koła Konfederacji, i Konrad Berkowicz, wiceprzewodniczący koła Konfederacji, przedstawili w środę propozycję nowej ustawy o PIT, autorstwa prezesa Nowej Nadziei Sławomira Mentzena.

REKLAMA

– Przede wszystkim kończymy z karaniem za sukces – mówił Bosak, wymieniając wśród zalet liniową stawkę podatkową wynoszącą 12 proc., „przy jednoczesnym zachowaniu najważniejszych ulg, takich jak ulga na dzieci”.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Projekt Konfederacji zakłada m.in. wprowadzenie kwoty wolnej jako 12-krotności płacy minimalnej, likwidację drugiego progu podatkowego, rozszerzenie ulgi dla młodych – osoby prowadzące działalność gospodarczą do 26. roku życia miałyby nie płacić podatku dochodowego, likwidację podatku od oszczędności, a także pakiet uproszczeń przepisów dla przedsiębiorców oraz wprowadzenie ulgi kredytowej.

Jednocześnie pozostawione miałyby być najważniejsze ulgi, takie jak ulga na dziecko, ulga rehabilitacyjna i ulga dla młodych. Nowa ustawa o PIT ma mieć tylko 42 strony.

Bosak, mówiąc o likwidacji drugiego progu podatkowego, zaznaczył, że „to wcale nie jest tak, że osoby, które są w drugim progu, to są bogacze”.

– To są często ludzie, którzy tworzą podstawy polskiej gospodarki, ciężko pracują, próbują zgromadzić kapitał po to, żeby swoje małe przedsiębiorstwa przekształcić w średnie albo średnie przekształcić w większe. I to jest dokładnie ten proces gospodarczy – akumulacji kapitału – którego potrzebujemy, bo jako naród, jako społeczeństwo mamy tego kapitału mniej więcej 10-krotnie mniej niż nasi zachodni sąsiedzi – wskazał.

Konrad Berkowicz przekonywał zaś, że Konfederacja wychodzi z propozycją radykalnego uproszczenia systemu podatkowego, bo „mamy jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych”.

Jak dodał, 30 lat temu ustawa o podatku PIT liczyła 40 stron. – Po 30 latach rządów lewicy, PO i PiS mamy ustawę o jednym z kilkudziesięciu podatków, która liczy 521 stron – powiedział Berkowicz. Dodał, że „to niesamowicie rozrośnięty i skomplikowany system podatkowy, który powoduje, że nie tylko zwykli Polacy, ale przedsiębiorcy a nawet urzędy gubią się w tym systemie podatkowym”.

Berkowicz przedstawił też propozycję kolejnej ulgi podatkowej, tzw. ulgi kredytowej. – To nie jest przypadek, że w Polsce mamy jedne z najwyższych kosztów kredytów w całej Unii Europejskiej, niezależnie od stóp procentowych, bo nawet w państwach, w których stopy procentowe są wyższe niż w Polsce, mamy często niższe koszty kredytu – wskazał.

Wyjaśnił, że „w Polsce państwo w bardzo daleko idący sposób reguluje system bankowy tak, żeby nie dopuszczać konkurencji i tworzy z bankierami swego rodzaju oligopol”.

– Obecnie państwu jest na rękę, żeby banki ściągały dużo pieniędzy od swoich klientów, bo państwo wtedy opodatkowuje banki i też z tego coś ma. Dlatego chcemy ten mechanizm złamać i wprowadzamy ulgę polegającą na tym, że odsetki od jednego kredytu na mieszkanie albo dom będą zwolnione z podatku dochodowego. Dzięki temu wreszcie państwu zacznie zależeć na tym, żeby koszty kredytu nie były wyższe niż to jest konieczne – dodał.

– Dość łupienia Polaków, dość karania za sukces i przedsiębiorczość – skwitował Berkowicz.

– Ten projekt, który przedstawiamy to jest swojego rodzaju rewolucja podatkowa, zmiana kompleksowa, przemyślana, otwarta na konsultacje i element szerszego pakietu zmian – mówił współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak.

Dodał, że to element nowego systemu podatkowego, z którego będą korzystać pracujący Polacy. – To system, który będzie bardziej sprawiedliwy, ponieważ więcej owoców naszej pracy będzie zostawać w naszych kieszeniach, a nie trafiać w zarząd polityków, którzy następnie będą robić festiwal populizmu i dobroczynności i udając dobrodziejów, będą rozdawać nie swoje pieniądze – powiedział szef koła Konfederacji.

Berkowicz powiedział, że Konfederacja przedstawia swoje propozycje, bo chodzi też o to, by system podatkowy w Polsce był konkurencyjny i by sprowadzać do Polski firmy z zagranicy, „które będą budować polską gospodarkę”.

REKLAMA