Konfederacja ma pomysł na PIT. „Dość łupienia Polaków, dość karania za sukces i przedsiębiorczość” [VIDEO]

Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak / Foto: screen YouTube/Konfederacja
Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak / Foto: screen YouTube/Konfederacja
REKLAMA

Likwidacja drugiego progu podatkowego, kwota wolna w wysokości 12-krotności płacy minimalnej, likwidacja podatku od oszczędności, brak podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia prowadzących działalność gospodarczą – to niektóre propozycje podatkowe przedstawione w środę przez Konfederację.

Posłowie Krzysztof Bosak, szef koła Konfederacji, i Konrad Berkowicz, wiceprzewodniczący koła Konfederacji, przedstawili w środę propozycję nowej ustawy o PIT, autorstwa prezesa Nowej Nadziei Sławomira Mentzena.

REKLAMA

– Przede wszystkim kończymy z karaniem za sukces – mówił Bosak, wymieniając wśród zalet liniową stawkę podatkową wynoszącą 12 proc., „przy jednoczesnym zachowaniu najważniejszych ulg, takich jak ulga na dzieci”.

Projekt Konfederacji zakłada m.in. wprowadzenie kwoty wolnej jako 12-krotności płacy minimalnej, likwidację drugiego progu podatkowego, rozszerzenie ulgi dla młodych – osoby prowadzące działalność gospodarczą do 26. roku życia miałyby nie płacić podatku dochodowego, likwidację podatku od oszczędności, a także pakiet uproszczeń przepisów dla przedsiębiorców oraz wprowadzenie ulgi kredytowej.

Jednocześnie pozostawione miałyby być najważniejsze ulgi, takie jak ulga na dziecko, ulga rehabilitacyjna i ulga dla młodych. Nowa ustawa o PIT ma mieć tylko 42 strony.

Bosak, mówiąc o likwidacji drugiego progu podatkowego, zaznaczył, że „to wcale nie jest tak, że osoby, które są w drugim progu, to są bogacze”.

– To są często ludzie, którzy tworzą podstawy polskiej gospodarki, ciężko pracują, próbują zgromadzić kapitał po to, żeby swoje małe przedsiębiorstwa przekształcić w średnie albo średnie przekształcić w większe. I to jest dokładnie ten proces gospodarczy – akumulacji kapitału – którego potrzebujemy, bo jako naród, jako społeczeństwo mamy tego kapitału mniej więcej 10-krotnie mniej niż nasi zachodni sąsiedzi – wskazał.

Konrad Berkowicz przekonywał zaś, że Konfederacja wychodzi z propozycją radykalnego uproszczenia systemu podatkowego, bo „mamy jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych”.

Jak dodał, 30 lat temu ustawa o podatku PIT liczyła 40 stron. – Po 30 latach rządów lewicy, PO i PiS mamy ustawę o jednym z kilkudziesięciu podatków, która liczy 521 stron – powiedział Berkowicz. Dodał, że „to niesamowicie rozrośnięty i skomplikowany system podatkowy, który powoduje, że nie tylko zwykli Polacy, ale przedsiębiorcy a nawet urzędy gubią się w tym systemie podatkowym”.

Berkowicz przedstawił też propozycję kolejnej ulgi podatkowej, tzw. ulgi kredytowej. – To nie jest przypadek, że w Polsce mamy jedne z najwyższych kosztów kredytów w całej Unii Europejskiej, niezależnie od stóp procentowych, bo nawet w państwach, w których stopy procentowe są wyższe niż w Polsce, mamy często niższe koszty kredytu – wskazał.

Wyjaśnił, że „w Polsce państwo w bardzo daleko idący sposób reguluje system bankowy tak, żeby nie dopuszczać konkurencji i tworzy z bankierami swego rodzaju oligopol”.

– Obecnie państwu jest na rękę, żeby banki ściągały dużo pieniędzy od swoich klientów, bo państwo wtedy opodatkowuje banki i też z tego coś ma. Dlatego chcemy ten mechanizm złamać i wprowadzamy ulgę polegającą na tym, że odsetki od jednego kredytu na mieszkanie albo dom będą zwolnione z podatku dochodowego. Dzięki temu wreszcie państwu zacznie zależeć na tym, żeby koszty kredytu nie były wyższe niż to jest konieczne – dodał.

– Dość łupienia Polaków, dość karania za sukces i przedsiębiorczość – skwitował Berkowicz.

– Ten projekt, który przedstawiamy to jest swojego rodzaju rewolucja podatkowa, zmiana kompleksowa, przemyślana, otwarta na konsultacje i element szerszego pakietu zmian – mówił współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak.

Dodał, że to element nowego systemu podatkowego, z którego będą korzystać pracujący Polacy. – To system, który będzie bardziej sprawiedliwy, ponieważ więcej owoców naszej pracy będzie zostawać w naszych kieszeniach, a nie trafiać w zarząd polityków, którzy następnie będą robić festiwal populizmu i dobroczynności i udając dobrodziejów, będą rozdawać nie swoje pieniądze – powiedział szef koła Konfederacji.

Berkowicz powiedział, że Konfederacja przedstawia swoje propozycje, bo chodzi też o to, by system podatkowy w Polsce był konkurencyjny i by sprowadzać do Polski firmy z zagranicy, „które będą budować polską gospodarkę”.

REKLAMA