Matka znęcała się nad córką. Dyrektor szkoły stanął w obronie nastolatki. Teraz ma kłopoty

Szkoła. Pusta klasa. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP
Szkoła.Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP
REKLAMA

Tarnów w woj. małopolskim. Dyrektor liceum, który powiadomił sąd rodzinny o tym, że matka jednej z uczennic najprawdopodobniej się nad nią znęca, zostanie zawieszony w obowiązkach i stanie przed komisją dyscyplinarną przy Wojewodzie Małopolskim.

W zeszłym roku dyrektor III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, Jan Ryba, otrzymał niepokojące sygnały, które mogły świadczyć o tym, że w domu jednej z uczennic dzieje się coś złego.

REKLAMA

Nastolatka opuściła się w nauce, a swojej wychowawczyni i pedagogowi wyznała, że traci chęci do życia. Z matką dziewczyny z kolei nie było dobrego kontaktu.

W końcu dyrektor szkoły, zatroskany o los nastolatki, poinformował o sprawie sąd rodzinny.

Okazało się, że matka uczennicy miała się nad nią znęcać w okresie od lipca 2019 do sierpnia 2022 roku. Kobieta usłyszała zarzuty. Mowa tu m.in. o wulgarnym wyzywaniu i poniżaniu dziecka, wyśmiewaniu wyglądu nastolatki, zmuszaniu do wysyłania określonych wiadomości do ojca i ograniczaniu kontaktu z częścią rodziny. Poza tym matka miała także szarpać i popychać swoją córkę.

Matka nie zgadza się ze stawianymi jej zarzutami i poskarżyła się na dyrektora szkoły do kuratorium oświaty. Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim wszczęła postępowania przeciwko Janowi Rybie.

Z zapisów prawa wynika, że wszczęcie takiego postępowania musi równać się zawieszeniu nauczyciela w obowiązkach.

Dyrektor nie żałuje jednak decyzji, którą podjął. Twierdzi, że najważniejsze w tym wszystkim jest zdrowie nastolatki, która czuje się coraz lepiej.

REKLAMA