Państwa wspierające Ukrainę przekazały jej broń o wartości 65 mld dolarów

Amerykańskie bombowce i norweskie myśliwce wysłały sygnały w kierunku Rosji.
Amerykańskie bombowce i norweskie myśliwce wysłały sygnały w kierunku Rosji. (Fot. forsvaret.no)
REKLAMA

Państwa wspierające Ukrainę przekazały jej dotychczas broń o wartości prawie 65 mld dolarów – poinformował w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania online Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zaznaczył, że dalsze wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej jest głównym tematem rozmów.

„Patrioty ratują życie, podobnie jak systemy obrony powietrznej jak IRIS-T i NASAMS, które ta grupa również dostarczyła. Pomogliśmy Ukrainie bronić nieba i nie przestaniemy. Rosji nie udało się zdominować ukraińskiej przestrzeni powietrznej i dlatego zdolności obrony powietrznej ponownie będą głównym tematem dzisiejszych dyskusji” – powiedział Austin, otwierając 12. spotkanie ministrów obrony ponad 50 państw wspierających Ukrainę.

REKLAMA

Dodał, że obrona powietrzna jest obecnie najważniejszym priorytetem.

Szef Pentagonu podsumował, że dotychczas członkowie grupy zainaugurowanej w bazie Ramstein w ubiegłym roku przekazali Ukrainie broń o wartości niemal 65 mld dolarów, zwracając uwagę m.in. na niedawno ogłoszone duże pakiety pomocy ze strony Niemiec i Danii. Dodał, że zarówno one, jak i zapowiedź szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16, które ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach, są dowodem na zaangażowanie sojuszników w budowę długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy.

Austin podkreślił, że w tym celu państwa muszą „sięgać głębiej” i znajdywać kreatywne rozwiązania, by zwiększyć produkcję swoich przemysłów zbrojeniowych.

„Będziemy wspierać wolną i suwerenną Ukrainę tak długo, jak trzeba” – zakończył minister obrony USA.

(PAP)

REKLAMA