Belg za szpiegostwo miał siedzieć 40 lat i dostać 72 baty. Dzisiaj wraca do Brukseli

Aleksander De Croo. / Foto: Wikimedia, Center for Data Innovation, CC BY 2.0
REKLAMA

Oman ogłosił „wymianę” zatrzymanych między Iranem a Belgią. W tym kraju Bliskiego Wschodu doszło do przekazania Oliviera Vandecasteele więzionego wcześniej w Iranie w zamian za obywatela Iranu zatrzymanego w Belgii.

Iran i Belgia osiągnęły porozumienie w sprawie „wzajemnej wymiany” dwóch zatrzymanych, a pośrednikiem pomiędzy Brukselą a Teheranem był sułtanat Omanu. O wymianie informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego arabskiego państwa znad Zatoki Perskiej.

REKLAMA

Dwóch zwolnionych więźniów „zostało przetransportowanych z Teheranu i Brukseli do Maskatu w piątek 26 maja 2023 r., w celu powrotu do swoich krajów” – stwierdza komunikat MSZ. W przypadku Belgii odzyskuje ona Oliviera Vandecasteele, przedstawianego jako działacza humanitarnego.

Vandecasteele został aresztowany w Iranie w 2022 roku i skazany rok później na 40 lat więzienia i 74 baty za szpiegostwo i przemyt dewiz. W Iranie pracował dla „Relief International” od 2020 roku i zajmował się dystrybucją pomocy humanitarnej podczas pandemii COVID-19. Vandecasteele został wymieniony za Asadollaha Asadiego, irańskiego dyplomatę skazanego za planowanie zamachu bombowego na wiec Narodowej Rady Oporu Iranu w Paryżu.

Iran więzi kilku obywateli państw zachodnich, ale przekazuje sygnały o możliwości negocjacji. Niedawno informowano, że np. Teheran jest gotowy do „podjęcia starań” o uwolnienie czterech ostatnich Francuzów oskarżonych w tym kraju o szpiegostwo

Premier Belgii Alexander De Croo wyraził zadowolenie z wymiany i oświadczył, że „Olivier trafił Omanu, gdzie zaopiekował się nim zespół belgijskich żołnierzy i dyplomatów.” Przeszedł tam szereg badań lekarskich, które miały ocenić jego stan zdrowia i umożliwić mu powrót do kraju”. „Nareszcie wolny” – dopisał premier.

REKLAMA