Inflacja najwyższa od 30 lat. Bank centralny podnosi stopy procentowe. Analitycy wątpią, że to zmieni cokolwiek

Zdjęcie ilustracyjne.
REKLAMA

Argentyński bank centralny podniósł stopy procentowe o sześć punktów – do poziomu 97%. To efekt najwyższej od 30 lat inflacji, która liczona rok do roku wyniosła 108,8%.

Obecnie tylko dwa kraje na świecie mają inflację wyższą niż Argentyna – Wenezuela i Zimbabwe. Wg danych MFW, inflacja w Argentynie osiągnęła poziom najwyższy od wczesnych lat dziewięćdziesiątych.

REKLAMA

Bank centralny liczy, że wysoki poziom stóp procentowych zachęci do inwestycji w argentyńskiej walucie, gdyż inflacja wywołała odpływ inwestycji w argentyńskim peso, co sprawiło, że jego wartość wobec dolara spadła w 2023 roku o 23%.

Minister gospodarki, p. Sergiusz Massa, skupia się na tym, by uniknąć jeszcze większej dewaluacji waluty i opanować inflację. Jest on jednym z poważnych kandydatów do prezydentury w październiku – po tym jak obecny prezydent, JE Albert Fernández, ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Jego ewentualny sukces będzie uzależniony od sukcesów w walce z inflacją, ale analitycy wątpią, czy podwyżka stóp procentowych zmieni cokolwiek na rynkach finansowych.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 21-22 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA