Lex Tusk uchwalone. Komisja ds. rosyjskich wpływów powstanie

Donald Tusk.
Donald Tusk. / foto: PAP
REKLAMA

Sejm stosunkiem głosów 234 do 219 przyjął projekt ustawy o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Wcześniej projekt odrzucił Senat i sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Podczas głosowania w Sejmie obecny był Donald Tusk, przywitany buczeniem i okrzykami „Do Berlina!”.

REKLAMA

Ustawa została przyjęta głosami Prawa i Sprawiedliwości, posłów Kukiz’15, koła Polskie Sprawy i głosami posłów niezrzeszonych – Zbigniewa Ajchlera i Łukasza Mejzy.

Przeciwko powołaniu komisji jednogłośnie opowiedzieli się posłowie KO, Lewicy, PSL – Koalicji Polskiej, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia, LD, Wolnościowców i pięciorga posłów niezrzeszonych.

Ustawa zakłada m.in., że komisja będzie łączyć funkcje służb specjalnych, prokuratury i sądu. Dziewięciu członków komisji mogłoby w ramach decyzji administracyjnej orzec 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznej czy zakaz dostępu do informacji niejawnych.

Politycy opozycji oceniają, że komisja miałaby powstać po to, aby uderzyć w lidera PO i wyeliminować go z życia politycznego, stąd nazwa Lex Tusk.

Jeśli komisja zacznie prace, to będzie działać w trakcie wakacji i w trakcie finalnego etapu kampanii wyborczej jesienią.

REKLAMA