Izrael wyburza obiekty sfinansowane z pomocy humanitarnej. Bruksela wzywa do „zwrotu lub rekompensaty”

Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay
REKLAMA

Dyplomaci krajów Unii Europejskiej, pod przewodnictwem Biura Specjalnego Przedstawiciela UE na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, wezwali w piątek Izrael do zaprzestania wyburzania szkół i innych obiektów, które zostały zbudowane dzięki pomocy humanitarnej.

W oświadczeniu prasowym konsulaty generalne Belgii, Francji, Włoch, Hiszpanii i Szwecji oraz przedstawicielstwa Danii, Finlandii, Niemiec i Irlandii, a także biuro UE na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, potępiły Izrael za mające miejsce początku maja wyburzenie finansowanej przez UE szkoły w palestyńskiej wiosce Dzubbet al-Dhib w pobliżu Betlejem oraz „groźbę wyburzenia kolejnych 57 szkół na Zachodnim Brzegu”.

REKLAMA

Do inicjatywy dyplomatów krajów UE przyłączyła się także Wielka Brytania.

UE ostro skrytykowała zniszczenie szkoły, a jeden z brukselskich rzeczników powiedział, że są „zszokowani tą wiadomością” – przypomina „Times of Israel”.

Ponadto zaapelowano do władz izraelskich o umożliwienie pracownikom organizacji humanitarnych swobodnego działania na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.

Europejscy dyplomaci wezwali również do „zwrotu lub rekompensaty za wszystkie obiekty humanitarne sfinansowane przez konsorcjum darczyńców” i oszacowały całkowitą wartość obiektów, które zostały zburzone, zdemontowane lub skonfiskowane od 2015 roku na 1 291 000 euro.

Potępiono również przemoc izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu. Wymieniono m.in. zajścia w Huwarze, gdzie w lutym osadnicy po ataku terrorystycznym, dokonali rewanżu na ludności arabskiej, który został opisanym przez jednego z izraelskich generałów jako „pogrom”.

W środę Kneset przyjął ustawę budżetową, która zakłada inwestycję kilku miliardów szekli w osiedla na Zachodnim Brzegu oraz infrastrukturę transportową, która jeszcze bardziej umocni obecność Izraela na spornym terytorium.

W ciągu ostatnich miesięcy w Izraelu i na terenach Autonomii Palestyńskiej często dochodzi do starć zbrojnych. Obecna eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest oceniana przez obserwatorów jako najpoważniejsza od kilku lat.

REKLAMA