Kukiz na listach z PiS-em. Wysoki wynik Konfederacji. Jak chcą głosować Polacy? [SONDAŻ]

Posiedzenie Sejmu.
Sejm - zdj. ilustracyjne. / Fot. PAP
REKLAMA

Pracownia Estymator dla portalu DoRzeczy.pl sprawdziła, na jakie poparcie mogłyby liczyć poszczególne formacje polityczne, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę. Uwzględniono wariant, w którym PiS startuje w koalicji m.in. z Kukiz’15.

„Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?” – zapytano ankietowanych.

REKLAMA

Jak się okazuje, gdyby Zjednoczona Prawica – czyli Prawo i Sprawiedliwość, Suwerenna Polska i Republikanie – wystartowała wraz z Kukiz’15, mogłaby liczyć na głosy 35,8 proc. badanych. To wzrost o 0,5 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania pracowni Estymator z 11-12 maja.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Na podium znalazła się także Koalicja Obywatelska – czyli Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska – z wynikiem 25,2 proc. To wzrost o 0,2 pkt. proc.

Podium zamyka zaś Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska w kolacji z Polską 2050 Szymona Hołowni. Formacje te mogą liczyć na uzyskanie wspólnie 14,9 proc. poparcia. Odnotowują tym samym spadek rzędu 0,2 pkt. proc.

W Sejmie znalazłaby się także Konfederacja (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy i Konfederacja Korony Polskiej) z wynikiem 11,5 proc. To wzrost o 1 pkt proc.

Nad progiem wyborczym utrzymałaby się również Lewica (Nowa Lewica i Razem), na którą chce głosować 9,5 proc. respondentów. Oznacza to spadek poparcia o 0,9 pkt. proc.

Na Wiejską nie weszliby natomiast Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc. (spadek o 0,5 pkt. proc.). Chęć oddania głosu na inne partie zadeklarowało 0,4 proc. badanych. W poprzednim sondażu taką opcję wybrało 0,2 proc. ankietowanych.

Przeliczono także poparcie na mandaty. Z sondażu wynika, że Zjednoczona Prawica z Kukiz’15 może liczyć na 191 mandatów, Koalicja Obywatelska – 124, PSL z Polską 2050 – 65, Konfederacja – 45, Lewica – 34. Jeden mandat przypada mniejszości niemieckiej w Polsce.

Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 maja 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 055 pełnoletnich osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI). W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię, bądź koalicję partii, będą głosować w wyborach do Sejmu.

REKLAMA