Łukaszenka w stanie krytycznym przetransportowany do szpitala? Jego stan ma być ciężki

Alaksandr Łukaszenka. Foto: PAP/EPA
Alaksandr Łukaszenka. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Waleryj Cepkała, były wiceminister białoruskiego MSZ i dyplomata, który w 2020 roku opuścił Białoruś, podaje za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych szokujące informacje na temat stanu zdrowia Alaksandra Łukaszenki.

Cepkała pisze, że „Łukaszenka został pilnie przetransportowany do Moskiewskiego Centralnego Szpitala Klinicznego po spotkaniu za zamkniętymi drzwiami z Putinem”.

REKLAMA

Według informacji, które posiada były białoruski minister i ambasador, dyktator „obecnie pozostaje tam pod opieką medyczną”.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

„Czołowi specjaliści zostali zmobilizowani, aby zająć się jego krytycznym stanem. Przeprowadzono procedury oczyszczania krwi, a stan Łukaszenki uznano za niezdatny do transportu. Zorganizowana akcja ratowania białoruskiego dyktatora miała na celu rozwianie spekulacji na temat rzekomego udziału Kremla w jego otruciu” – pisze na Twitterze Cepkała.

„Niezależnie od tego, czy wyzdrowieje, czy nie, lekarze ostrzegają przed możliwością nawrotów choroby” – twierdzi były białoruski dyplomata.

Waleryj Cepkała stwierdza, że problemy zdrowotne białoruskiego dyktatora, to dobry moment, by Zachód pomógł Białorusinom w przeprowadzeniu reform i zorganizowaniu wolnych wyborów.

Oczywiście do tych informacji warto podejść z pewnym dystansem. Prozachodnia prasa już kilkukrotnie „uśmiercała” prezydenta Białorusi, a ten dalej trzyma się na swoim stołku.

Kim jest Waleryj Cepkała?

Waleryj Cepkała był kiedyś bliskim współpracownikiem Alaksandra Łukaszenki i m.in. kierowała jego kampanią wyborczą. Cepkała długo zajmował ważne miejsce w aparacie białoruskiego reżimu, będąc wiceministrem MSZ a później ambasadorem Białorusi w USA i Meksyku.
Kariera i rozpoznawalność Cepkały rozwinęły się na tyle, że w 2020 roku postanowił on wystartować w wyborach prezydenckich i uznano go za głównego rywala Alaksandra Łukaszenki.

Tamta kampania wyborcza była bardzo ostra i nieczysta. Reżim Łukaszenki aresztował i prześladował dużą część przeciwników politycznych urzędującego prezydenta.

Cepkała został zmuszony do tego, by uciec wraz z żoną i dziećmi na Zachód. W 2023 roku miński reżim skazał go zaocznie na 17 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA