W Brazylii lewica rozpoczyna porachunki polityczne z Bolsonaro

Jair Bolsonaro/fot. PAP/EPA
Jair Bolsonaro/fot. PAP/EPA
REKLAMA

Były prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro został skazany w postępowaniu apelacyjnym za „ataki na dziennikarzy” podczas swojej kadencji (2019-2022). Sąd utrzymał w mocy mocno polityczny wyrok z czerwca 2022 r., w którym sąd orzekł na korzyść Syndykatu Zawodowych Dziennikarzy Stanu São Paulo (SJPSP).

SJPSP pozwała Jaira Bolsonaro za… „systematyczne moralne nękanie” dziennikarzy i ich zawodu. Sąd apelacyjny uznal winę prezydenta, chociaż obniżył o połowę odszkodowanie przyznanego syndykatowi, ze 100 000 do 50 000 reali (9250 euro)..

REKLAMA

W pozwie nie chodziło o jakieś zakulisowe działania skierowane przeciw dziennikarzom. Jair Bolsonaro po prostu często polemizował publicznie z lewicowymi mediami, i oskarżał np. prasę o rozpowszechnianie o nim fałszywych wiadomości. Adwokaci Bolsonaro przekonywali podczas procesu, że ich klient nie atakował zawodu dziennikarza, ale konkretnych dziennikarzy.

To pozornie drobna sprawa, która wydaje się być jednak uwerturą do całościowego ataku na epokę rządów Jaira Bolsoanro. Spory udział ma w tym zaangażowaniu wymiar sprawiedliwości. Warto przypomnieć, że obecny prezydent lewak Lula powinien jeszcze odsiadywać wyrok więzienia za sprawy korupcyjne. Dzięki kruczkom prawnym nie tylko opuścił zakład karny, ale mógł wystartować na prezydenta…

https://twitter.com/Gasskari/status/1662027631632457730?s=20

REKLAMA