Chcemy dymisji ministra Mariusza Błaszczaka? JEDNOZNACZNA odpowiedź [SONDAŻ]

Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak. / Fot. PAP
REKLAMA

Ponad połowa badanych oczekuje odwołania szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Jego rezygnacji domagają się przedstawiciele opozycji – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Według sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” w miniony weekend, ponad połowa Polaków chce dymisji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w związku z ujawnieniem szczątków rosyjskiej rakiety koło Bydgoszczy.

REKLAMA

Zdaniem 53,8 proc. badanych szef MON powinien odejść ze stanowiska (w tym za zdecydowanym odejściem jest 32,8 proc., 21 proc. – twierdzi, że raczej powinien odejść). Niemal co trzeci badany (31,6 proc.) jest odmiennego zdania, w tym 17,6 proc. Polaków uważa, że Błaszczak zdecydowanie powinien pozostać na stanowisku ministra obrony.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Jak podkreśla „Rz” 61 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości jest przekonanych, że Mariusz Błaszczak zdecydowanie powinien pozostać na stanowisku, a tylko 28 proc. – że raczej nadal powinien pełnić funkcję ministra.

„Rz” przypomina, że dymisji ministra Błaszczaka chcą posłowie wszystkich partii opozycyjnych, w tym Konfederacji. Posłowie Lewicy i klubu Koalicji Obywatelskiej przygotowali już wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec niego.

„Stało się tak nie tylko po odnalezieniu koło Bydgoszczy szczątków rosyjskiej rakiety. Dodatkowo zdecydowało zachowanie Błaszczaka na niejawnym posiedzeniu połączonych komisji Obrony Narodowej i do spraw Służb Specjalnych. Minister zamiast podać informację na temat rakiety – wyszedł z komisji, oskarżając opozycję o organizację happeningu” – pisze.

Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” został przeprowadzony w dniach 26-27 maja 2023 r. na 1100-osobowej grupie respondentów. Do badania została użyta metoda CA

REKLAMA