Czesi dogadują się z Niemcami sudeckimi. Zjazd ziomkostwa

Szef ziomkostwa Niemców sudeckich Berndt Posselt Fot. Wikipedia Mef ellingen
REKLAMA

W Regensburgu odbywa się 73. Zjazd Niemców sudeckich, który zaczął się w piątek 26 maja, a zakończy 29 w poniedziałek. Jak podaje Radio Praga zjazd ziomkostwa odbywa się pod „znakiem wiosny” w stosunkach między Czechami a Niemcami sudeckimi.

Rzecznik ziomkostwa wygłosił oświadczenie dla dziennikarzy, chwalący nowe relacje. Gościem spotkania jest czeski minister edukacji Mikuláš Bek, który reprezentuje tam czeski rząd.

REKLAMA

W sobotę Niemcy sudeccy wręczyli swoje najwyższe odznaczenie, czyli Europejską Nagrodę im. Karola IV, socjaldemokratycznemu politykowi z Czech, eurodeputowanemu – Liborowi Roučkowi i niemieckiemu dyplomacie Christianowi Schmidtowi (polityk CSU).

Nagroda, nosząca imię króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV ma łączyć społeczności. Przyznano ją za wkład tych polityków „w porozumienie między narodami Europy Środkowej”.

Niemcy sudeccy to dawna mniejszość narodowa zamieszkała na terytorium Czech, Moraw i Śląska, które pod koniec okresu międzywojennego przekształcono w Kraj Sudetów. Na konferencji w Monachium Adolf Hitler zażądał przyłączenia Kraju Sudetów do Rzeszy.

Ziemie sudeckie zostały zajęte przez Niemcy w październiku 1938 roku. Z północnej części utworzono Okręg Rzeszy Kraj Sudetów, a tereny południa Czech przyłączono do Bawarii. Rząd bawarski uważa do dzisiaj Niemców sudeckich za jedną z czterech grup etnicznych Bawarii. Po II wojnie światowej, Niemców przesiedlono do Niemiec i Austrii. W 1930 Niemcy stanowili 22,3% mieszkańców Czechosłowacji.

Obecnym przewodniczącym Ziomkostwa Niemców sudeckich jest Bernd Posselt. Ziomkostwo liczy obecnie ponad 250 000 członków. Od 2003 roku ma w Pradze biuro informacyjne.

REKLAMA