Korea Płn. przymierza się do wystrzelenia satelity wojskowego. MOCNA reakcja Korei Płd. i Japonii

Flaga Korei Północnej. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Korei Północnej. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Wzywamy Koreę Północną do wycofania się z planu wystrzelenia satelity wojskowego – przekazał w poniedziałek resort spraw zagranicznych Korei Południowej, po tym jak północny sąsiad tego kraju uprzedził o zaplanowanej między 31 maja a 11 czerwca operacji.

Seul zadeklarował w wydanym oświadczeniu współpracę ze społecznością międzynarodową w celu odpowiedzi na prowokacje Pjongjangu.

REKLAMA

Japonia także wezwała Koreę Płn. do rezygnacji z wystrzelenia satelity, zapowiadając ścisłą współpracę z sojusznikami, takimi jak USA i Korea Płd., aby do tego nie dopuścić. Ministerstwo obrony Japonii przekazało, że zamierza zniszczyć jakikolwiek pocisk wystrzelony z Korei Płn., który naruszyłby terytorium kraju i obecnie rozpoczyna odpowiednie przygotowania.

„Podejmiemy niszczycielskie działania przeciwko pociskom balistycznym i innym, które miałyby wylądować na naszym terytorium” – napisano w oświadczeniu japońskiego ministerstwa.

Posiadająca broń nuklearną Korea Płn. twierdzi, że ukończyła budowę pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego, a jej przywódca Kim Dzong Un zatwierdził ostatnie przygotowania do wystrzelenia go na orbitę. Analitycy twierdzą, że satelita może zwiększyć możliwości obserwacyjne Korei Płn. i poprawić jej zdolność do atakowania celów w przypadku wojny – przekazała agencja Reutera.

REKLAMA